Trust for Sustainable Living

2021 Essay competition secondary school results

Full Name Country School Prize
A M Muhammed Shameel Family India Bharath Senior Secondary School Honourable Mention
Abiye Dokubo Nigeria Jephthah Comprehensive Secondary School Finalist
Adamantia – Voulgareli Greece Doukas School Honourable Mention
Adewale D. Adeyemi Nigeria Bethel American International School, Fiditi Finalist
Affan Ali Ali Pakistan Foundation Public School Honourable Mention
Ahmed Zivan Thalib Maldives Maradhoo School Finalist
Ailani Marie Ocasio Ortiz Puerto Rico Southwestern Educational Society Honourable Mention
Aishath Ifaau Ahmed Rasheed Maldives Maradhoo School Honourable Mention
Aishath Jadhwa Jihad Maldives Maradhoo School Honourable Mention
Akeisha Mikkel Mejares Philippines Multiple Intelligence International School Finalist
Akramov Aziz Akramov Uzbekistan 11 Honourable Mention
Alara Akyuz Turkey Kultur 2000 High School Honourable Mention
Alara Maleika Mengi Turkey Profesyonel Ilgim Ortaokulu Honourable Mention
Aleksandar Markovic Corac Serbia Drinka Pavlovic Honourable Mention
Alena Fatkulina Belarus School 151, Minsk Honourable Mention
Alena Sakabinzon Belarus School #1 Named After M. M. Gruzhevsky Honourable Mention
Alex George United Arab Emirates Hartland International School Finalist
Alexandra Derkaloustian Lebanon International College Ain Aar Finalist
Alexandru Petru Ciumasu Romania Colegiul National Honourable Mention
Ali Lawrence Okewu Nigeria Gateway Excel College Otukpa Honourable Mention
Alia Natasha Mohd Noor Malaysia SMK Sultan Sulaiman Honourable Mention
Alibi Yertay Yertay Kazakhstan Nazarbayev Intellectual School Physics and Maths Direction Kokshetau City Honourable Mention
Alice Gelosi United Kingdom The Grey Coat Hospital Honourable Mention
Alina Zakeryanova Kazakhstan Nazarbayev Intellectual School of Physics and Mathematics Nur-Sultan Honourable Mention
Alparslan Gülers Turkey Cagdas Bilim Anadolu Ve Fen Lisesi Honourable Mention
Alptug Yuksel Turkey Ted Mersin College Finalist
Amina Kubateava United Arab Emirates Hartland International School Honourable Mention
Aminath Simee Sameeu Maldives Maradhoo School Honourable Mention
Aminath Zaina Abdul Rasheed Maldives Baa Atoll School Honourable Mention
Amra Arshad Canada Island Connected K-12 School Honourable Mention
Ana Carolina Da Cruz Rodrigues Silva Portugal Agrupamento De Escolas Cidade Do Entroncamento Honourable Mention
Anastasia Hadnadj Serbia 7. Beogradska Gimnazija Finalist
Anca Maria Damian Romania Colegiul National Honourable Mention
Andjela Miljkovic Serbia Sveti Sava Honourable Mention
Andjelija Randjelovic Serbia Sveti Sava Honourable Mention
Andreea Catherina Saftiuc Romania Liceul Varlaam Honourable Mention
Andreea Luiza Barbu Romania Scoala Gimnaziala Nr1 Adunatii Copaceni Honourable Mention
Andrei Marian Dulce Romania Colegiul National Barbu Stirbei Finalist
Andrej Radovanovic Serbia Drinka Pavlovic Finalist
Angela Mao United States Syosset High School Finalist
Anjolaoluwa Sarah Adefiranye Nigeria Bethel American International School, Fiditi Honourable Mention
Anka Milosevic Serbia Janko Veselinovic Honourable Mention
Anna Chatfield United Kingdom Maidstone Grammar School for Girls Honourable Mention
Anna Moore United Kingdom The Edinburgh Academy Honourable Mention
Anna Zolotnikova Russian Federation GBOU 806 Honourable Mention
Annessa Huey Loo Wong Malaysia SJKC Chung Hwa Wei Sin, Terengganu, Malaysia Honourable Mention
Antonia Saraiman Romania Colegiul National Honourable Mention
Aqila Azzra Chairani Indonesia SMA It Darul Quran Honourable Mention
Arek Bedros Kalaydjian Lebanon International College Ain Aar Honourable Mention
Argyn Mysanov Kazakhstan Multidisciplinary Polylingual Boarding High School for Gifted Schildren Finalist
Arhan Kocabas Turkey Ted Mersin College Finalist
Arjun Parekh United Kingdom Orley Farm School Honourable Mention
Artha Gracia Sitompul Indonesia SMA Negeri 17 Palembang Honourable Mention
Arvin Ian Ip China Victoria Shanghai Academy Honourable Mention
Aryan Rajagopal United Arab Emirates Hartland International School Honourable Mention
Asena Alice Bozkurt Turkey Nurettin Gencalioglu Anatolian High School Finalist
Asset Yermukhanbet Kazakhstan Nazarbaev Intellectual School Finalist
Athena Siow Malaysia Kolej Yayasan Saad Melaka Honourable Mention
Ato Kwamena Quansah Ghana Presbyterian Boys’ Senior High School Honourable Mention
Aum Soni United Kingdom Orley Farm School Finalist
Awesome Jachinma Eti Nigeria Faith Academy Goshen Abuja Nigeria Honourable Mention
Axelle Van Buggenhout Belgium European School Brussels 3 Honourable Mention
Aya Sophia Kik Lebanon International College Ain Aar Honourable Mention
Ayanfeoluwa Melody Agboola Nigeria Ijaiye Housing Estate Senior Secondary School, Alakashi Honourable Mention
Ayat Yousef Ateya Egypt El Gdeda Secondry School Honourable Mention
Ayda Isik Amcalar Turkey Izmir Bahcesehir College 50th Year Campus Science Technology and Anatolian High School Honourable Mention
Ayu Wahyuni Wisnawati Wisnawati Indonesia Sman 1 Sumbawa Besar Honourable Mention
Nadya Ratna Riena Indonesia SMA Negeri 17 Palembang Honourable Mention
Bea Francine Isuga Philippines Regional Science High School Iii Honourable Mention
Bedia Kucuk Turkey Halici Ahmet Urkay High School Honourable Mention
Benciya Suresh India Sigaram Academy of Excellence Honourable Mention
Bianca Andreea Luca Romania Colegiul National Honourable Mention
Bianca Gabrielle Garcia Philippines Multiple Intelligence International School Finalist
Bibi Williams United Kingdom Cheltenham Ladies’ College Finalist
Bice Kurt Turkey Kultur 2000 High School Honourable Mention
Bintang Sebastian Maxi Indonesia BINUS School Bekasi Honourable Mention
Blossom Bukeorim Odor Nigeria Marab-Green International School Honourable Mention
Bogdan Djordjevic Serbia Sveti Sava Honourable Mention
Bora Balci Turkey Izmir Bahcesehir College 50th Year Campus Science Technology and Anatolian High School Finalist
Caitlin Laws United Kingdom Maidstone Grammar School for Girls Honourable Mention
Calista (Cali) Birch Canada Island Connected K-12 School Honourable Mention
Carolina Areias Coelho Martinho Pereira Portugal Agrupamento De Escolas Cidade Do Entroncamento Finalist
Catherine Citra Pekasa Indonesia Sekolah Pelita Bangsa Honourable Mention
Charlize Andrea Tizon Philippines Multiple Intelligence International School Honourable Mention
Chehak Oberoi Chehak India DLDAV Model School Finalist
Chi Kwan Au China Victoria Shanghai Academy Honourable Mention
Chiamaka Blessing Oghata Nigeria Holy Innocents Juniorate Convent, Nkpor Honourable Mention
Chiara Jan Latif Indonesia BINUS School Bekasi Honourable Mention
Chiara Longobardi Italy Liceo Scientifico Armando Diaz Honourable Mention
Chidiebube Chiamaka Iwuchukwu Nigeria University of Nigeria Secondary School, Nsukka Honourable Mention
Chinenye Delight Ezennaya Nigeria Future Glory Model Schools Honourable Mention
Chisom Ike Nigeria Corona Secondary School. Honourable Mention
Christian Verano Philippines Multiple Intelligence International School Honourable Mention
Christopher Sarkissian Lebanon International College Ain Aar Honourable Mention
Chukwudi Finnian Anyanwu Nigeria Father Cloonan Memorial Secondary School, Emekuku Honourable Mention
Clement Lee United Kingdom The Edinburgh Academy Honourable Mention
Corina Chiru Romania Colegiul National Barbu Stirbei Honourable Mention
Cosmin Valentin Mihai Romania Liceul Mathias Hammer in Anina Honourable Mention
Cosmina Elena Iolea Romania Liceul Varlaam Honourable Mention
Cristiano Filipe Leitao Portugal Agrupamento De Escolas De Alcanena Honourable Mention
Dahamdi Sithlini Kalapuge Sri Lanka Horizon College International Honourable Mention
Daniel Chinedum Echebima Nigeria Jephthah Comprehensive Secondary School Finalist
Daniel Trencheski Macedonia, the former Yugoslav Republic of OOU Vlado Tasevski Honourable Mention
Daniella Imaji Nigeria Caleb British International School Honourable Mention
Daria Cosa Romania Spiru Haret High School Moinesti Honourable Mention
David Duff United Kingdom George Watson’s College Honourable Mention
David Han United States Beckman High School Finalist
David Oluwatobi Oladejo Nigeria Straitgate High School Honourable Mention
Deniz Soylular Turkey Izmir Bahcesehir College 50th Year Campus Science Technology and Anatolian High School Honourable Mention
Dhivyakrishnan Thriyampakan Sri Lanka Gateway College Finalist
Dhruv Bhatt India Bhartiyam International School Finalist
Diana Neiman Neiman Kazakhstan Regional Specialized Lyceum School for Children Gifted in Mathematics, Physics and Computer Science Honourable Mention
Dias Baiseitov Kazakhstan Secondary School # 7 Honourable Mention
Dilnoza Farkhodova Uktam Kizi Uzbekistan School Number 11 Honourable Mention
Dorcas Temitope Adewole Nigeria Honourable Mention
Dorianne Bristol Seychelles Department of Education Honourable Mention
Doruk Ozaltin Turkey Ozel Marmaris Ugur Ortaokulu Honourable Mention
Dumitru Purcel Portugal Agrupamento De Escolas De Alcanena Honourable Mention
Ebenezer Douye Nigeria Honourable Mention
Ebeny Williamson United Kingdom Maidstone Grammar School for Girls Finalist
Ebubechukwu Blessed Ogakwu Nigeria United Christain Academy Honourable Mention
Ece Naz Senol Turkey Kultur 2000 High School Honourable Mention
Eda Deniz Ercoban Turkey Salihli Fen Bilimleri Schools Honourable Mention
Eilidh Hansen United Kingdom The Edinburgh Academy Honourable Mention
Eldor Elmurodovich Soataliyev Uzbekistan 10 School Honourable Mention
Elena Guerra Italy Liceo Scientifico Armando Diaz Honourable Mention
Eleni Paraskevi Mexi Greece Doukas School Finalist
Elizabeth Izmailova Russian Federation Vladivostok Education Center Of Foreign Languages 28 Finalist
Elizabeth Alorvor Ghana Tsito Senior High Technical School Honourable Mention
Ella Davey United Kingdom Maidstone Grammar School for Girls Honourable Mention
Elliot Connor Australia Manly Selective Campus NBSC Honourable Mention
Ema Obada Romania Colegiul National Honourable Mention
Ema Sobek United Arab Emirates Hartland International School Honourable Mention
Emila Rebekka Yaeli Abraham Philippines Multiple Intelligence International School Finalist
Emma Alexandra Petrea Romania Colegiul National Honourable Mention
Erkhan Tuimaada Russian Federation Moscow College of Business Technologies Honourable Mention
Esteem Aisosa Omoruyi Nigeria Divine Wisdom International School, Nigeria Honourable Mention
Evie Chenevix-Trench United Kingdom Cheltenham Ladies’ College Honourable Mention
Eylul Kiremitci Turkey METU DF Mersin High School Honourable Mention
Eylul Gucus Turkey Ted Mersin College Honourable Mention
Fakhita Falih Hassan Alsudani Iraq Al-Makarem School Honourable Mention
Fathi Aurasaliha Thorifah Indonesia SMA Negeri 17 Palembang Honourable Mention
Favour Chidinma Mbaka Nigeria Alvana Model Secondary School Honourable Mention
Favour Chisom Iheanyi Nigeria Dority International Secondary School Honourable Mention
Filip Zivojinovic Serbia Primary School Vuk Karadzic Honourable Mention
Filipa Alexandra Duque Vieira Portugal Agrupamento De Escolas Cidade Do Entroncamento Honourable Mention
Flavia Cretu Romania Colegiul National Honourable Mention
Francesca Obeid Lebanon International College Ain Aar Honourable Mention
Freya Chapman United Kingdom Maidstone Grammar School for Girls Honourable Mention
Gabriela Wibiana Susanto Indonesia BINUS School Bekasi Finalist
Gauri Sreekumar Gauri Nandanam India SFS Public School and Junior College, Ettumanoor Honourable Mention
Gerson Gadiel Cardenas Carballo Honduras Alison Bixby Stone School Honourable Mention
Ghefira Nur Afifah Indonesia SMA Negeri 17 Palembang Finalist
Gideon Salifu Adondem Ghana Presbyterian Boys’ Senior High School Finalist
Gloria Temilade Ojedele Nigeria Mercy of God Primary and Secondary School Honourable Mention
Gurashish Singh Chadha India Aurum The Global School Honourable Mention
Gurmanpreet Singh India Bhavan Vidyalaya Honourable Mention
Habibah Nureniati Nureniati Indonesia Tazkia Iibs Malang Honourable Mention
Haeun Oh Thailand Korean International School of Bangkok Honourable Mention
Halla Mohamed El-Alfy Egypt The International School of Elite Education Honourable Mention
Hamza Khurram Magoon Pakistan Foundation Public School Honourable Mention
Hanna Dominique Dizon Philippines Multiple Intelligence International School Finalist
Hannah Hewetson United Kingdom Maidstone Grammar School for Girls Finalist
Haram Hong Thailand Korean International School of Bangkok Honourable Mention
Hasna Lutfiah Azis Indonesia BINUS School Bekasi Finalist
Henry James United Kingdom The Edinburgh Academy Honourable Mention
Ibrahim Copur Turkey Ted Mersin College Finalist
Ibrahim Olawale Lawal Nigeria Federal Government College, Ikirun Honourable Mention
Ibrahim Zakhem Lebanon International College Ain Aar Honourable Mention
Ifeoluwa Adeyinka Nigeria Corona Secondary School. Honourable Mention
Ifeoluwa Oluwafisayo Ajiboye Nigeria Grimes International College Alagbado Lagos Honourable Mention
Ilinca Mirona Ciobanu Romania Colegiul National Honourable Mention
Imisioluwa Prevail-Agbabiaka Nigeria Corona Secondary School. Honourable Mention
Ina Estelle Mamba Philippines Multiple Intelligence International School Finalist
Inci Tunaboylu Turkey Yasemin Karakaya Bilim Ve Sanat Merkezi Honourable Mention
Ines Sofia Alcaravela Portugal Agrupamento De Escolas De Alcanena Honourable Mention
Ines Teodora Chitac Romania Colegiul National Honourable Mention
Ioana Medeea Entuc Romania Colegiul National Finalist
Ioanna – Triantafyllopoulou Greece Doukas School Honourable Mention
Iona Lang Lang United Kingdom George Watson’s College Honourable Mention
Ionut Catalin Alfiri Romania Lorin Salagean Technical College Honourable Mention
Irem Erden Turkey Metu Df Mersin High School Finalist
Irina Mihajlovic Serbia Sveti Sava Honourable Mention
Isabela Ramirez Columbia Gimnasio Los Portales Honourable Mention
Ishana Woo Canada Paul Kane Honourable Mention
Isil Birer Turkey Odtu Df Schools Ankara Honourable Mention
Isla Sinnott United Kingdom George Watson’s College Finalist
Janny Lee Singapore United World College Honourable Mention
Jasmine Fung United Kingdom Cheltenham Ladies’ College Honourable Mention
Jaxongir Fazliddinov Uzbekistan Buxoro Davlat Tibbiyot Instituti Akademik Litseyi Honourable Mention
Jay Esemudje Nigeria Corona Secondary School. Honourable Mention
Jayaditya Solanki India Aurum The Global School Honourable Mention
Jeslyn Kurian United Kingdom Maidstone Grammar School for Girls Honourable Mention
Jessica Bojan Romania Colegiul National Barbu Stirbei Honourable Mention
Jhanvi Bhardwaj Jiya India DLDAV Model School Finalist
Jin Hai Chan Malaysia SMJK Keat Hwa Finalist
Joaline Johan Raj United Arab Emirates Abu Dhabi Indian School Finalist
Joanna Oyinmomoemi Asaba Nigeria De-Unique International Academy Honourable Mention
Joao Fernando Goncalves Portugal Agrupamento De Escolas De Alcanena Finalist
Jodie Sultana Malta St. Thomas More College Middle and Secondary School Honourable Mention
Jon Edmund Sy Philippines Multiple Intelligence International School Honourable Mention
Joshua Alvarado Medez Philippines Multiple Intelligence International School Finalist
Juan Pablo Gamboa Philippines Multiple Intelligence International School Finalist
Juana Margarita De Guzman Philippines Multiple Intelligence International School Honourable Mention
Julianna Cieslak Poland Primary School in Buk Honourable Mention
Junwoo Shin Singapore United World College Finalist
Kaan Ergen Turkey Ted Mersin College Honourable Mention
Kamilla Djalalova Uzbekistan School 50 Honourable Mention
Karya Kumsal Kucukada Turkey Izmir Bahcesehir College 50th Year Campus Science Technology and Anatolian High School Honourable Mention
Kate Hunt United Kingdom The Abbey School Honourable Mention
Kenneth Angelo Julio Philippines De La Salle University Dasmarinas Honourable Mention
Khaliunaa Batjargal Mongolia Nomgon School Finalist
Korkem Toktasheva Kazakhstan General Secondary School 37 Pavlodar Honourable Mention
Kseniya Andreyevna Klyuka Kazakhstan Secondary School # 7 Honourable Mention
Kyryl Oleksiyovych Sabadash Ukraine Specialized Secondary School 2 Honourable Mention
Lara Maalouf Lebanon International College Ain Aar Finalist
Lauren Vittoria Guevara Philippines Multiple Intelligence International School Finalist
Lavin Menefse Turkey Metu Df Kayseri Schools Finalist
Leandro Jose Jesus Alves Portugal Agrupamento De Escolas Cidade Do Entroncamento Honourable Mention
Lidia Vasile Placinta Moldova, Republic of  Puhoi Theoretical Lyceum Honourable Mention
Lim Tze Zen Malaysia Sri KDU Secondary School Honourable Mention
Lofty-John Chukwuebuka Anyanwu Nigeria Loyola Jesuit College Honourable Mention
Madalina Ghibu Romania Colegiul National Barbu Stirbei Honourable Mention
Madina Aitzhanova Kazakhstan Nazarbayev Intellectual School Physics and Maths Direction Kokshetau City Honourable Mention
Maha Atef Mohammed Hamd Egypt Sharkia Stem School Finalist
Maia Gabrielle Regalado Philippines Multiple Intelligence International School Honourable Mention
Makuochukwu Chizaram Uzoma Nigeria Deeper Life High School Honourable Mention
Malavika Kishore Kishore India L’Ecole Chempaka Honourable Mention
Manya Kataria Manya India DLDAV Model School Honourable Mention
Marco D’ Angelo Italy Liceo Scientifico Armando Diaz Honourable Mention
Maria Antunes Pedrogao Portugal Agrupamento De Escolas De Alcanena Honourable Mention
Maria Isaac Correia Portugal Agrupamento De Escolas De Alcanena Finalist
Maria Naidin Romania Nicolae Balcescu National College Honourable Mention
Mariana Caetano Goncalves Portugal Agrupamento De Escolas De Alcanena Honourable Mention
Marianna Amato Italy Liceo Scientifico Armando Diaz Finalist
Mariel Trina Quizon Philippines Multiple Intelligence International School Finalist
Marius Andrei Haliga Romania Economic Technological High School Nicolae Iorga Honourable Mention
Mariyam Shayaam Ibrahim Maldives Hiriya School Honourable Mention
Marko Brankovic Serbia Sveti Sava Finalist
Martina Battista Italy Liceo Scientifico Armando Diaz Honourable Mention
Marvellous Afolagboye Nigeria Ijaiye Housing Estate Senior Secondary School, Alakashi Honourable Mention
Matei Damean Romania Colegiul National Honourable Mention
Mathabathe Jacqueline Letlhake South Africa Maxeke Secondary School Honourable Mention
Mattia Cucuzza Italy Liceo Scientifico Armando Diaz Honourable Mention
Medina Aitbek Ermekkyzy Kazakhstan Nazarbayev Intellectual School of Chemistry and Biology in Karaganda Finalist
Meliha Ayse Kamis Turkey Kultur2000 Primary and Middle School Honourable Mention
Michelle Emezi Nigeria Corona Secondary School. Honourable Mention
Miguel Chioma Eluchie Nigeria Command Secondary School Honourable Mention
Mihir Basanth South Africa Eden College Durban Finalist
Milica Isakovic Serbia 7. Beogradska Gimnazija Honourable Mention
Mina Daye Turkey Metu Df Mersin High School Finalist
Minh Anh Nguyen Viet Nam Water Wise Vietnam Finalist
Mircea Godiac Romania Liceul Teoretic Elf Honourable Mention
Mischa Hafizd Sadat Indonesia BINUS School Bekasi Honourable Mention
Mitja Dobovisek Slovenia Biotechnical Centre Naklo Honourable Mention
Miya Lin Singapore United World College Honourable Mention
Mohamad Sulaiman Nishath Parveen Faazil United Arab Emirates Abu Dhabi Indian School Honourable Mention
Mohamed Maishaan Saimaage Maldives Baa Atoll School Honourable Mention
Mohammed Shawki Attia Egypt Bishbish Secondary Common School Honourable Mention
Mokhinur Khayrullaeva Uzbekistan 7th School in Karshi Finalist
Muhammadrasul Karimov Tajikistan Lyceum #1 By Name M. Osimi Honourable Mention
Muskan Shiwani Singh India Jay Pratap Singh Public School Honourable Mention
Nadine Gabrielle Bufi Philippines Multiple Intelligence International School Finalist
Nakeshia Angela Simangunsong Indonesia BINUS School Bekasi Honourable Mention
Nasya Lilananda Indonesia Sekolah Ciputra Honourable Mention
Neha Lalit Kumar Arya India Ann Mary School Honourable Mention
Neomi Ysabel Gerbuyos Philippines Multiple Intelligence International School Honourable Mention
Nevena Antic Serbia Sveti Sava Honourable Mention
Ni Ni Nguyen Thi Nguyen Viet Nam Nguyen Bieu Secondary School Honourable Mention
Nichita Mira Moldova, Republic of  Moldova Republic, Of PITL C. Stere Honourable Mention
Nicola Melone Italy Liceo Scientifico Armando Diaz Honourable Mention
Nidhi Upreti India Aurum The Global School Honourable Mention
Nika Dobnikar Singapore United World College Finalist
Nikola Mitrovic Serbia Sveti Sava Honourable Mention
Nikola Zoroja Serbia Drinka Pavlovic Honourable Mention
Noemi Di Martino Italy Liceo Scientifico Armando Diaz Honourable Mention
Nomana Qudsia Syeda Pakistan Nusrat Jehan Academy Chenab Nagar Finalist
Noreen Rae Lagrana Philippines Saint Pedro Poveda College Honourable Mention
Nupur Amat India Individual Entry Finalist
Nysa P Adurkar India Hill Spring International School Honourable Mention
Obianuju Angel Victor-Onyeka Nigeria Jephthah Comprehensive Secondary School Honourable Mention
Obinah Coriette Dominica Dominica Grammar School Honourable Mention
Olajumoke Temitope Emmanuel Nigeria Ijaiye Housing Estate Senior Secondary School, Alakashi Finalist
Olufunmilayo Comfort Okunola Nigeria Ijaiye Housing Estate Senior Secondary School, Alakashi Honourable Mention
Oluwadarasimi Adeboye Nigeria The Heritage School Honourable Mention
Oluwanifemi Olubiyi Nigeria Corona Secondary School Honourable Mention
Olympia Zahradewi Zahradewi Indonesia SMU Negeri 1 Honourable Mention
Omphulusa Tshikala South Africa Queens High School Honourable Mention
Oreofeoluwapo G. Solarin Nigeria Bethel American International School, Fiditi Honourable Mention
Oyindoubra Akika Nigeria Corona Secondary School. Honourable Mention
Oyku Ulku Turkey Cagdas Bilim Anadolu Ve Fen Lisesi Honourable Mention
Palina Rezanovich Belarus School #1 Named After M. M. Gruzhevsky Honourable Mention
Parvathy Nair United Arab Emirates Hartland International School Honourable Mention
Peculiar Ayomikun Kehinde Nigeria Federal Science and Technical College, Ikare Honourable Mention
Pedro Fernandes United Arab Emirates Abu Dhabi Indian School Finalist
Pedro Filipe Goncalves Pires Portugal Agrupamento De Escolas Cidade Do Entroncamento Honourable Mention
Petya Alexandrova Boyanova Bulgaria 128 SU ‘Albert Einstein’ Finalist
Pooja Sadarangani Dominica Dominica Grammar School Finalist
Prakrith Rao United Kingdom Orley Farm School Honourable Mention
Prerak Jiwane United Arab Emirates Abu Dhabi Indian School Honourable Mention
Pricilla Ade ADEWALE MOFETOLUWA VICTORIA Fgco Nigeria Federal Government Colege Odogbolu Honourable Mention
Putu Lysandra Xaviera Subagya Indonesia BINUS School Bekasi Honourable Mention
Rahimat Rahimat Abdulwahab Nigeria Zamani College Kaduna Honourable Mention
Rahmeen Ali Pakistan Aga Khan Higher Secondary School, Karachi Honourable Mention
Raine Santiago Nakpil Philippines Multiple Intelligence International School Finalist
Rares Greceanu Romania Colegiul National Honourable Mention
Ratna Sofia Binti Syazali Munir United Kingdom Home Schooled Honourable Mention
Raunak Agarwal Singapore United World College Honourable Mention
Rebecca Davies United Kingdom Herne Bay High School Honourable Mention
Rhoshniyan Sudario Qatar Philippine School Doha Honourable Mention
Ricardo Sousa Guedes Barradas Portugal Agrupamento De Escolas Cidade Do Entroncamento Honourable Mention
Robert Rowlands United Kingdom George Watson’s College Finalist
Roberta Guida Italy Liceo Scientifico Armando Diaz Finalist
Rodrigo Da Silva Costa Portugal Agrupamento De Escolas Cidade Do Entroncamento Finalist
Rohan Varsani United Kingdom Orley Farm School Honourable Mention
Rory Douglas United Kingdom The Edinburgh Academy Honourable Mention
Safaa Mejdoul Morocco Groupe Scolaire Ayoub Honourable Mention
Sahej Heir United Arab Emirates Abu Dhabi Indian School Honourable Mention
Sam India Duijs Walker South Africa Eden College Durban Finalist
Samantha Samantha Opara Nigeria The Broadoak Schools, Owerri Honourable Mention
Samir Ziad Seedat South Africa Eden College Durban Honourable Mention
Sanjuda Subramaniyan India Honourable Mention
Sapna Pramjee South Africa Eden College Durban Finalist
Sarbinaz Erejepbaeva The Muratbaevs Uzbekistan Secondary State Specialized School N 1 Honourable Mention
Sebastian George Iorga Romania Colegiul National Barbu Stirbei Honourable Mention
Sejal Brijlal South Africa Eden College Durban Finalist
Seng Junn Fong Malaysia Tenby International School Finalist
Shae Gandhi United Kingdom Orley Farm School Honourable Mention
Shahd Tamer Ouda Egypt Obour Stem School Honourable Mention
Shaimaa Ahmed Arafa Egypt STEM Sharkia Honourable Mention
Shavil Ali Maldives Hiriya School Honourable Mention
Shimaa Mussa Abdullah Egypt Alsadat Sec for Girls in Damro Honourable Mention
Shimar Yasin Khan Sri Lanka Gateway College Honourable Mention
Shyuan Rhui Chang Malaysia Han Chiang High School Honourable Mention
Siddhartha Kewlani Singapore United World College Honourable Mention
Simeon Pavlov Hristov Bulgaria Secondary School of Economics Georgi St. Rakovski Finalist
Simona Josan Moldova, Republic of Iplt Budesti Honourable Mention
Sofia Faghihy United Arab Emirates Gems World Academy Dubai Honourable Mention
Sofia Therese Sitaca Philippines International School of Manila Honourable Mention
Sofija Zoroja Serbia Drinka Pavlovic Finalist
Sparsh Subhash Bhore Malaysia Regent International School Finalist
Stephanie Ranee Leano Philippines Multiple Intelligence International School Finalist
Sude Cakmak Turkey Honourable Mention
Sue-Anne Chee Malaysia SMK Chung Hwa Wei Sin Honourable Mention
Suhani Deopa India Aurum The Global School Honourable Mention
Susan Wanjiku Watame Kenya Ruiru Fairview Academy Honourable Mention
Svetlana Alexandrovna Tulpanova Russian Federation Secondary School Specializing in English 27 Finalist
Talia Zakhem Lebanon International College Ain Aar Honourable Mention
Tana Tahira Valmond Dominica Dominica Grammar School Honourable Mention
Tarek Christian Maalouf Lebanon International College Ain Aar Finalist
Teresa Branco Torres Da Costa Portugal Agrupamento De Escolas Cidade Do Entroncamento Honourable Mention
Thomas Roshan George United Arab Emirates Abu Dhabi Indian School Honourable Mention
Thomas Chen United States Morris Hills High School Honourable Mention
Timilehin Timi Adeoti Nigeria Zamani College Kaduna Finalist
Tinomudaishe G Gozhora Zimbabwe Non-Applicable Honourable Mention
Tirendra S. Rajasuriah Malaysia Smk Puchong Utama 1 Honourable Mention
Tolgay Baran Demircan Turkey Izmir Bahcesehir College 50th Year Campus Science Technology and Anatolian High School Finalist
Toluwani Abigail Alonge Nigeria Apostolic Faith Secondary School Honourable Mention
Toshan Woo Canada Paul Kane Honourable Mention
Tsvetelina Angelova Pesheva Bulgaria 128 SU ‘Albert Einstein’ Honourable Mention
Tuana Coskun Turkey Halici Ahmet Urkay High School Finalist
Tudor Constantin Tanasa Romania Colegiul National Finalist
Tugra Canbaz Turkey Izmir Bahcesehir College 50th Year Campus Science Technology and Anatolian High School Honourable Mention
Vakeesh Ruban Shanthiruban Sri Lanka Gateway College Finalist
Vanessa Yip United Kingdom Cheltenham Ladies’ College Finalist
Vanshika Parikh Seychelles Department of Education Honourable Mention
Varrel Antono Indonesia Singapore Intercultural School Honourable Mention
Vasilica Teofana Slabu Romania Colegiul National Honourable Mention
Vedant Malhotra Malhotra India DLDAV Model School Honourable Mention
Veer Dennis Briggs Trinidad and Tobago Naparima  College Finalist
Veljko Vukovic Serbia Sveti Sava Honourable Mention
Victoria Kalin Mincheva Bulgaria PGT Asen Zlatarov Honourable Mention
Vinisha Umashankar India SKP Vanitha International School Finalist
Visnavi Nageswaran United Kingdom Maidstone Grammar School for Girls Finalist
Vrishni Maharaj Trinidad and Tobago Naparima Girls’ High School Finalist
Vy Thuc Ha Pham Viet Nam TH School Hoa Lac Honourable Mention
Wayne D’Spuza United Arab Emirates Hartland International School Honourable Mention
Wenny Wibisono Indonesia Sekolah Ciputra Finalist
William Maier United Kingdom George Watson’s College Finalist
Wisdom Chinaemere Chibueze Nigeria Graceland College Honourable Mention
Wonders Toluwanimi Ayeni Nigeria Faith Academy Kubwa Abuja Honourable Mention
Yaroslav Olegovich Butenko Ukraine VNVK Of Verkhnyachka School 1 – Lyceum Honourable Mention
Yasumi Sapphire Villareal Philippines Multiple Intelligence International School Finalist
Yegors Smirnovs Turkey Cagdas Bilim Secondary School Honourable Mention
Yrysty Bekbayeva Kazakhstan Honourable Mention
Ysabella Therese Perez Philippines Multiple Intelligence International School Finalist
Yuliana Tsoy Sergeevna Uzbekistan 291 Middle School Honourable Mention
Yusuf Barrie Sri Lanka Gateway College Honourable Mention
Zakhar Shaidullin Rinatovich Russian Federation MBOU 28 Honourable Mention
Zalina Ananad Kubateava United Arab Emirates Hartland International School Honourable Mention
Zarifjon Isayev Kahharov Uzbekistan Uzbekistan Andijan School 26 Honourable Mention
Zarina Giniyatullina Russian Federation School 17 Honourable Mention
Zejia He Norway Oslo International School Honourable Mention
Zephaniah Marceila Maelissa Indonesia BINUS School Bekasi Finalist
Zeynep Ozturk Turkey Kultur 2000 High School Honourable Mention
Zhangir Murat Kazakhstan Nazarbaev Intellectual School Finalist
Ziyanda Thwala South Africa Danville Park Girls High School Finalist
Zlata Paevshchik Paevshchik Russian Federation Kganou Regional Education Center Finalist
Zobiya Fatima United Arab Emirates Abu Dhabi Indian School Finalist