Trust for Sustainable Living

2021 Essay competition primary school results

Full Name Country School Prize
Aakash Mohana Kumar Chaloor United Arab Emirates Abu Dhabi Indian School Honourable Mention
Aarav Rajiv Menon United Arab Emirates Abu Dhabi Indian School Honourable Mention
Aayan Ananad Astana United Arab Emirates Hartland International School Finalist
Abigail Camille Seychelles Department of Education Honourable Mention
Ada Nazneen Mohamed United States Homeschool Honourable Mention
Adelina Igor Titica Moldova, Republic of Puhoi Theoretical Lyceum Honourable Mention
Aekuss Lamba Singh United Arab Emirates The Sheffield Private School Finalist
Agnes Kjaer Sweden BISM Honourable Mention
Ahdia Mohamed Mohamed United States Homeschool Honourable Mention
Aidan Dunne United Arab Emirates Hartland International School Honourable Mention
Akash     Pradeep Nair United Arab Emirates Abu Dhabi Indian School Finalist
Akash Nair Pradeep United Arab Emirates Abu Dhabi Indian School Honourable Mention
Amira Amani Ibrahim United Arab Emirates Hartland International School Honourable Mention
Anand Narayan Seychelles Department of Education Honourable Mention
Ansh Gupta India DL. DAV Model School Honourable Mention
Anveshika Mathpal India Aurum the Global School Finalist
Arthur Fraser United Kingdom King’s College School Honourable Mention
Asha Ahmed Maldives Baa Atoll School Honourable Mention
Aviva Allisop Seychelles Department of Education Honourable Mention
Ayca Kaya Turkey Cagdas Bilim Secondary School Finalist
Ayyub Mohammed Ahmed Moosa Maldives Baa Atoll School Honourable Mention
Azaan Hassan Saeed Maldives Maradhoo School Honourable Mention
Bach Dinh Hoang Viet Nam Sunshine Maple Bear Elementary School Honourable Mention
Begum Doga Kaya Turkey Cagdas Bilim Secondary School Honourable Mention
Bentara Appuhamilage Tharana Dakshya Rajakaruna Japan GIIS Tokyo Finalist
Bhadra Anil Kumar United Arab Emirates Abu Dhabi Indian School Honourable Mention
Bhuvi Khanna India DL. DAV Model School Honourable Mention
Carter Fennell United Arab Emirates Hartland International School Honourable Mention
Chikaima Chikaima Iyke-Metuonu Nigeria The Broadoak Schools, Owerri Honourable Mention
Chimamanda Anosike Nigeria The BroadOak Schools, Owerri Honourable Mention
Chinemerem Oluwasemilore Nwigwe Nigeria The Early Genius Home School Honourable Mention
Chino Mateo Lo Philippines Multiple Intelligence International School Finalist
Chisom O. Elendu Nigeria Bethel American International School, Fiditi Honourable Mention
Chyavan Karthikeya Batlanki Qatar Nord Anglia International School Alkhor Honourable Mention
Daksh Pratap Singh India DL. DAV Model School Honourable Mention
Daniel Bentley United Kingdom King’s College School Finalist
Daphne Garaud United Arab Emirates Hartland International School Finalist
Darnell Vincent Seychelles Department of Education Finalist
Darvyn Tan United Arab Emirates Hartland International School Finalist
Deekshita Pasupuleti Sweden BISM Honourable Mention
Dhruv Patel United Kingdom Orley Farm School Honourable Mention
Dominika Kulakova Russian Federation Vladivostok Education Center of foreign languages 28 Honourable Mention
Duc Tri Bui Nguyen Viet Nam Sunshine Maple Bear Elementary School Honourable Mention
Elif Cansever Turkey METU DF Kayseri Schools Honourable Mention
Elyon Ebiaboere Forcados Nigeria Winners International Academy Finalist
Eric Suciu Romania Liceul teoretic Elf Honourable Mention
Esther Gowers United Kingdom King’s College School Honourable Mention
Fatima Fanta Sano Nigeria Honourable Mention
Florina- Violeta Teleman Teleman Romania Angela Gheorghiu Shool Honourable Mention
Francis Gillean Orpilla Philippines Multiple Intelligence International School Honourable Mention
Gabrielle Natalia Prado Philippines Multiple Intelligence International School Finalist
Gaelle Docteur Seychelles Department of Education Finalist
Gaye Nur Demirci Turkey Ted Mersin College Honourable Mention
Greg Rapide Seychelles Department of Education Honourable Mention
Ha Ngan Le Viet Nam The Olympia Schools Honourable Mention
Hafsa Firdaus United States Vintage Hills Elementary Honourable Mention
Highpraises Efemu Nigeria The BroadOak Schools Owerri Honourable Mention
Hiren Kataria India DL. DAV Model School Finalist
Huy Gia Tran Viet Nam The Olympia Schools Honourable Mention
Ibragim Baev Tajikistan Lyceum #1 by name M. Osimi Honourable Mention
Ismaeel Bin Adam Shafeeudheen Maldives Maradhoo School Honourable Mention
Jaisyesimi Ayodegi Nigeria The Cedars World Nursery and Primary School Honourable Mention
James Bagan Luxembourg Private Tutor Honourable Mention
Jason Lee Singapore United World College Honourable Mention
Jessica Kamsiyochukwu Egwuagu Nigeria Surajudeen Primary School Ado Ekiti Honourable Mention
Jia Herng Ong Malaysia SJKC Chung Hwa Wei SIn, Terengganu, Malaysia Honourable Mention
Jingxin Chung Malaysia SJKC Chung Hwa Wei SIn, Terengganu, Malaysia Finalist
John Ndungu Ndungu Kenya Ruiru Fairview Academy Honourable Mention
Jonathan Brown Jamaica Osborne Store Primary and Junior High Honourable Mention
Kanav Sachin Vohra India Aurum the Global School Honourable Mention
Kayzen Tan Malaysia SJKC Chung Hwa Wei SIn, Terengganu, Malaysia Finalist
Lakshy Yanamandra United Arab Emirates Abu Dhabi Indian School Honourable Mention
Lelentle Ramoroka South Africa Steyn City School Honourable Mention
Logan Maclean United Kingdom Littlegarth School Honourable Mention
Logan Russell Mitra United Arab Emirates Jumeirah Primary School Honourable Mention
Madison Reese Gerbuyos Philippines Multiple Intelligence International School Honourable Mention
Mahammed Essam Ejihani Libyan Arab Jamahiriya Tripoli School Honourable Mention
Margareth Gail Dogelio Philippines Multiple Intelligence International School Finalist
Maria Beltran United Arab Emirates Hartland International School Finalist
Maria Wojcinska Poland Primary School in Buk Honourable Mention
Marianna Elizarova Luxembourg Private Tutor Honourable Mention
Matilda Mclean United Kingdom Littlegarth School Honourable Mention
Medha Annam United Kingdom Littlegarth School Honourable Mention
Megumi Trauffler Luxembourg Sunflower Montessori Honourable Mention
Melike Ayse Gonen Turkey Yasemin Karakaya Bilim ve Sanat Merkezi Honourable Mention
Melis Ece Sarisin Turkey Cagdas Bilim Secondary School Honourable Mention
Meric Ilgaz Tane Turkey Kultur2000 Primary and Middle School Honourable Mention
Misha Danielle Arago Philippines Multiple Intelligence International School Honourable Mention
Mohamed Hafiz Puthiyaveetil United Arab Emirates Abu Dhabi Indian School Honourable Mention
Mohd Huzaif India Aurum the Global School Honourable Mention
Morgan El Hage United Arab Emirates Hartland International School Finalist
Moyosore Akinwumi Nigeria The Cedars World Nursery and Primary School Finalist
Muna Maisara Binti Hazmo Malaysia SJKC Chung Hwa Wei SIn, Terengganu, Malaysia Honourable Mention
Naaish Mohamed Naseem Maldives Baa Atoll School Finalist
Nahyan Moothedath United Arab Emirates Abu Dhabi Indian School Honourable Mention
Nathan Raenn Hombre Philippines Multiple Intelligence International School Honourable Mention
Nazaan Hussain Shahudhee Maldives Hiriya School Honourable Mention
Nehalal   Arunjithlal United Arab Emirates Abu Dhabi Indian School Honourable Mention
Nicoleta Godiac Romania Liceul teoretic Elf Finalist
Noela Betty Namukose Seychelles Department of Education Finalist
Noella Olsson Sweden BISM Honourable Mention
Oluwatimilehin Ogunro Nigeria The Cedars World Nursery and Primary School Finalist
Omm Panigrahi India DL. DAV Model School Honourable Mention
Philippine Yasir Randet United Arab Emirates Hartland International School Honourable Mention
Prabhav Joshi India Aurum the Global School Honourable Mention
Sahil Asif Ali Shaukat United Arab Emirates Abu Dhabi Indian School Honourable Mention
Saif Karim Shariff United Arab Emirates Jumeirah Primary School Honourable Mention
Saksham Goel India DL. DAV Model School Honourable Mention
Samia Gendron Seychelles Department of Education Honourable Mention
Semilore Ajilore Nigeria The Cedars World Nursery and Primary School Honourable Mention
Shazaan Hussain Shahudhee Maldives Hiriya School Honourable Mention
Shlok Biradar Sweden BISM Honourable Mention
Sienna Patel United Kingdom Orley Farm School Finalist
Sofiya Mazanik Mazanik Belarus School #71 of Minsk Honourable Mention
Swarnim Bharadwaj India DL. DAV Model School Finalist
Taanish Feroz India Aurum the Global School Honourable Mention
Taresh Verma India DL. DAV Model School Honourable Mention
Thara Andre Seychelles Department of Education Finalist
Trang Minh Vuong Viet Nam The Olympia Schools Honourable Mention
Valeriya Kaverzina Kazakhstan Regional Specialized Lyceum School for Children Gifted in Mathematics, Physics and Computer Science Honourable Mention
Wayne How Tay Malaysia SJKC Chung Hwa Wei SIn, Terengganu, Malaysia Honourable Mention
Yue Don Khor Malaysia SJKC Chung Hwa Wei SIn, Terengganu, Malaysia Finalist
Zainab Firdaus United States Vintage Hills Elementary Honourable Mention
Zeina Ahmed Hussein Egypt The International School of Elite Education Finalist
Ziana Singh United Arab Emirates Gems Wellington International School Finalist
Zophiel Jaune Villamarin Philippines Multiple Intelligence International School Honourable Mention