Trust for Sustainable Living

2020 Essay competition secondary school results

Full name Country School Prize
Ion Vasile Mascautan Moldova Puhoi Theoretical Lyceum Finalist
Alena Boronina Russian Federation Undiscovered Islands Finalist
Jebin Jacob United Arab Emirates Abu Dhabi Indian School Finalist
Sayooj Satheesh United Arab Emirates Abu Dhabi Indian School Finalist
Deborah O. Ayodele Nigeria Bethel American International School, Fiditi Finalist
Timileyin O. Solaja Nigeria Bethel American International School, Fiditi Finalist
Abisola F. Samuel Nigeria Bethel American International School, Fiditi Finalist
Ifeoluwatomi M. Cyril-Olutayo Nigeria Bethel American International School, Fiditi Finalist
Oluwafemi J. Akin-Ojo Nigeria Bethel American International School, Fiditi Finalist
ALPARSLAN GULER Turkey Cagdas Bilim Anadolu Ve Fen Lisesi Finalist
Esther Njambi Mwangi Kenya Children’s Environmental Rescue Finalist
Swetha Tandri United States Coppell High School Finalist
Vanshika Parikh Seychelles Department of Education Finalist
Marija Gvozden Serbia Drinka Pavlovic Finalist
Milja Kojic Serbia Drinka Pavlovic Finalist
Aleksandar Markovic Corac Serbia Drinka Pavlovic Finalist
Tobe Ndinisa South Africa Eden College Durban Finalist
Priyesh Pramjee South Africa Eden College Durban Finalist
Sapna Pramjee South Africa Eden College Durban Finalist
Cassidy Raine Gaylard South Africa Eden College Durban Finalist
Nazaha Izdihar Amatullah Bangladesh Engineering University School and College Finalist
Anastasia Rosevika Russian Federation Gymnasium N 23 Finalist
Olajumoke Temitope Emmanuel Nigeria Ijaiye Housing Estate Senior Secondary School, Alakashi Finalist
Jaimie Helena Labban Lebanon International College Ain Aar Finalist
Alexandra Derkaloustian Lebanon International College Ain Aar Finalist
Ryan Nader Lebanon International College Ain Aar Finalist
Una Petrovski Serbia Janko Veselinovic Finalist
Anka Milosevic Serbia Janko Veselinovic Finalist
Zeynep Ozturk Turkey Kultur 2000 High School Finalist
INCI NAZ ERBAS Turkey Kultur Secondary School Finalist
IDIL OKDEM Turkey Kultur2000 Primary and Middle School Finalist
Mircea Godiac Romania Liceul Teoretic Elf Finalist
Holly Adams United Kingdom Maidstone Grammar School for Girls Finalist
Rebecca Pestell United Kingdom Maidstone Grammar School for Girls Finalist
Varvara Larina Russian Federation MBOU 25 Finalist
Sofia Sitaca Philippines Multiple Intelligence International School Finalist
Xander Gregory Sanger Philippines Multiple Intelligence International School Finalist
Kevin Andreas Sanger Philippines Multiple Intelligence International School Finalist
Amra Arshad Canada Nanaimo District Secondary School Finalist
Asena Alice Bozkurt Turkey Nurettin Gencalioglu Anatolian High School Finalist
Ayomide Ibukunolu Erinosho Nigeria Oritamefa Baptist Model School Finalist
Oluwagbotemi Olawale Nigeria Oritamefa Baptist Model School Finalist
Ihinosen Ayomide Adeoye Nigeria Oritamefa Baptist Model School Finalist
Isaac Thomas Markovitz United Kingdom Our Lady’s Abingdon Finalist
Muhammad Athif Qasim United Arab Emirates Pristine Private School Finalist
Adifaah Abubaker Siddique United Arab Emirates Pristine Private School Finalist
Siyuan Li United Kingdom Reading School Finalist
Leon Karuguyu Kangara Kenya Ruiru Fairview Academy Finalist
Beatrice Valen Penaflor Philippines Saint Michael’s College of Laguna Finalist
Julianne Claire Ilagan Philippines Saint Michael’s College of Laguna Finalist
Afomia Amare Mengistu Ethiopia School of Tomorrow Finalist
Dania Awet Gebreyesus Ethiopia School of Tomorrow Finalist
Sean Sean Edbert Indonesia Sekolah Ciputra Finalist
Sherlene Leonita Winarto Indonesia Sekolah Ciputra Finalist
Leily Palizban Iran Shahid Mahdavi Educational Complex Finalist
Ajinesh Agustin Kumar India Sigaram Academy of Excellence Finalist
Noreen Rae Lagrana Philippines St. Theresa’s College Quezon City Finalist
Bogdan Stankovic Serbia Sveti Sava Finalist
Shivam Manish Garg India SVKM JV Parekh International School Finalist
Ryleigh Catherine Morris United States The Academy at Rosemont Finalist
Kayla Danielle Stringer United States The Academy at Rosemont Finalist
Logan Anthony Thebarge United States The Academy at Rosemont Finalist
Owen Daniel Russel United States The Academy at Rosemont Finalist
Jasmine Elise Newton United States The Academy at Rosemont Finalist
Campbell Aubrey Fox United States The Academy at Rosemont Finalist
Makayla Ann Kyle United States The Academy at Rosemont Finalist
Toluwani Wonders Ayeni Nigeria The Heritage School Finalist
Devika Bajaj Bajaj India The Shri Ram School, Aravalli Finalist
Bryan Carmichael Singapore United World College Finalist
Raunak Agarwal Singapore United World College Finalist
Hugo Saint Martin Singapore United World College Finalist
Zachary Van Claravall Philippines Victory Christian International School – Homeschool Global Finalist
Minh Anh Nguyen Viet Nam Water Wise Vietnam Finalist
Gia Han Doan Viet Nam Water Wise Vietnam Finalist
Quyen Bich Dang Viet Nam Water Wise Vietnam Finalist
Thuan Anh Huynh Ngoc Viet Nam Water Wise Vietnam Finalist
Nisa Aqib Nigeria Zamani College Kaduna Finalist
Rawan Hosam Amer Israel Aljadeedah  Kufor Qassem New High School Honourable Mention
Hala Waleed Amer Israel Aljadeedah  Kufor Qassem New High School Honourable Mention
Valeria-Maria Turca Moldova Moldova Republic, of  PITL C.Stere Honourable Mention
Magdalena Aurel Ilovan Moldova Puhoi Theoretical Lyceum Honourable Mention
Maria Mihail Toma Moldova Puhoi Theoretical Lyceum Honourable Mention
Lidia Mihail Castravet Moldova Puhoi Theoretical Lyceum Honourable Mention
Natalia Alexei Utica Moldova Puhoi Theoretical Lyceum Honourable Mention
Daria Shelest Russian Federation Undiscovered Islands Honourable Mention
Aleksandar Ognyanov Paskalev Bulgaria 128 SU ‘Albert Einstein’ Honourable Mention
Lidia Daria Ciach Poland 2nd High School in Radomsko Honourable Mention
Rhea Roopesh Roopesh United Arab Emirates Abu Dhabi Indian School Honourable Mention
Pedro Mark. Fernandes United Arab Emirates Abu Dhabi Indian School Honourable Mention
THOMAS ROSHAN GEORGE United Arab Emirates Abu Dhabi Indian School Honourable Mention
Rodrigo Sousa Portugal Agrupamento de Escolas Cidade do Entroncamento Honourable Mention
Rafael Faria Portugal Agrupamento de Escolas Cidade do Entroncamento Honourable Mention
Ema Lopes Portugal Agrupamento de Escolas Cidade do Entroncamento Honourable Mention
Beatriz Gaspar Portugal Agrupamento de Escolas Cidade do Entroncamento Honourable Mention
Alexandre Neto Portugal Agrupamento de Escolas Cidade do Entroncamento Honourable Mention
Tiago Pires Portugal Agrupamento de Escolas Cidade do Entroncamento Honourable Mention
Ana-Maria Ungureanu Romania Alexandru Marghiloman Highschool Honourable Mention
Marius Zaharia Romania Alexandru Marghiloman Highschool Honourable Mention
Claudiu Rusu Romania Alexandru Marghiloman Highschool Honourable Mention
Mohamed Hossam Mohamed Abd El Baky Egypt Ali Abdul-Wahed Sec. for Boys Honourable Mention
Alaa Ibrahim Abdulhaliem Egypt Alsadat Sec for Girls in Damro Honourable Mention
Nayera  Al-Sayed Abdul-Moety Egypt Alsadat Sec for Girls in Damro Honourable Mention
Nada Hassan Sonbol Egypt Alsadat Sec for Girls in Damro Honourable Mention
Asmaa Mohamed Almalt Egypt Alshahid Osam Abdel Azem for Secondary School Honourable Mention
Umut Kaan Eren Turkey Aydin Fen Lisesi Honourable Mention
Arvin Shimshirian Lebanon Beirut Evangelical School for Girls and Boys Honourable Mention
Karl Nouaime Lebanon Beirut Evangelical School for Girls and Boys Honourable Mention
Sijibomi Folasoore Oladeji Nigeria Best Legacy International Secondary School Honourable Mention
Eniola Z. Olaobaju Nigeria Bethel American International School, Fiditi Honourable Mention
Praise A. Amupitan Nigeria Bethel American International School, Fiditi Honourable Mention
Gbemisola O. Adewole. Nigeria Bethel American International School, Fiditi Honourable Mention
Joshua O. Oyedemi Nigeria Bethel American International School, Fiditi Honourable Mention
Anjolaoluwa S. Adefiranye Nigeria Bethel American International School, Fiditi Honourable Mention
Oluwafolajuwonlo O. Roland Nigeria Bethel American International School, Fiditi Honourable Mention
Regina O. Ajayi Nigeria Bethel American International School, Fiditi Honourable Mention
Adewale D. Adeyemi Nigeria Bethel American International School, Fiditi Honourable Mention
Medha Jain India Bhai Parmanand Vidya Mandir Honourable Mention
Lara Prusnik Slovenia Biotechnical Centre Naklo Honourable Mention
Hana Pivk Slovenia Biotechnical Centre Naklo Honourable Mention
Toka Ahmed Morad Ali Ebrahim Elghzaly Egypt Bishbish Secondary Common School Honourable Mention
Amaal Mohamed Abed ElGhfar Ata Egypt Bishbish Secondary Common School Honourable Mention
Mohammed Ahmed Sayed Ahmed Egypt Bishbish Secondary Common School Honourable Mention
Bassma El Amir  Alaa Ahmed Egypt Bishbish Secondary Common School Honourable Mention
Nada Wael El Shawady Egypt Bishbish Secondary Common School Honourable Mention
Roimot Ganiu Nigeria Bookers International Schools Honourable Mention
TUANA COSKUN Turkey Cagdas Bilim Anadolu Ve Fen Lisesi Honourable Mention
EFE SELCUK YILMAZ Turkey Cagdas Bilim Anadolu Ve Fen Lisesi Honourable Mention
EYLUL ADA ACIKGOZ Turkey Cagdas Bilim Anadolu Ve Fen Lisesi Honourable Mention
Yegors Smirnovs Turkey Cagdas Bilim Secondary School Honourable Mention
Ato Kwamena Quansah Ghana Calvary Christian Academy Honourable Mention
OGHENEFEJIRO CHANTEL NATOMA-JEFIA Nigeria Chrisland College Honourable Mention
GRANT EDOZIE ELEKWACHI Nigeria Chrisland College Honourable Mention
Ebubechukwu Chijioke Onyia Nigeria Chrisland High School, Victoria Garden City Honourable Mention
Blessing Ekele Nigeria Danset International Academy Honourable Mention
Nikkia Naidoo South Africa Danville Park Girls High School Honourable Mention
Salona Duleep South Africa Danville Park Girls High School Honourable Mention
Aire Joel Adeoye Nigeria Deeper Life High School Honourable Mention
Whitney Padayachy Seychelles Department of Education Honourable Mention
Maraki Maki Berouk Ethiopia Dimond Academy Honourable Mention
Utkarsh Pratap Singh India DLDAV Model School Honourable Mention
Vansh Sharma India DLDAV MODEL School Honourable Mention
FAVOUR CHISOM IHEANYI Nigeria Dority International Secondary School Honourable Mention
Eirini Triantafyllopoulou Greece Doukas School Honourable Mention
Naomi Hana Down Singapore Down Home School Honourable Mention
Sofija Lazic Serbia Drinka Pavlovic Honourable Mention
Seka Lopusina Serbia Drinka Pavlovic Honourable Mention
Nika Lalic Serbia Drinka Pavlovic Honourable Mention
Andrej Radovanovic Serbia Drinka Pavlovic Honourable Mention
Milena Pantic Serbia Drinka Pavlovic Honourable Mention
Karaz Amr Amr Egypt Egyptian International School in Marag Honourable Mention
Evangeline THEODOSSIADIS Belgium European School Brussels 3 Honourable Mention
Eleftheria NOTOGLOU Belgium European School Brussels 3 Honourable Mention
Awesome Jachinma Eti Nigeria Faith Academy Goshen Abuja Nigeria Honourable Mention
Precious Adaeze Ordu Nigeria Faith Academy Goshen Abuja Nigeria Honourable Mention
Liana GATWAZA Rwanda Fawe Girls’ School Kigali Honourable Mention
Grace Ishimwe Mwiza Rwanda Fawe Girls’ School Kigali Honourable Mention
IRAKOZE Sonia Rwanda Fawe Girls’ School Kigali Honourable Mention
OREOLUWA OLUWASEYI FATOLU Nigeria Federal Science and Technical College Yaba Honourable Mention
OLUWATOSIN AYOBAMI OLAOYE Nigeria Federal Science and Technical College Yaba Honourable Mention
Nehan de Zoysa Sri Lanka Gateway College Honourable Mention
Enosh Solomon Earnest Sri Lanka Gateway College Honourable Mention
Precious Gabriel Nigeria Gateway Excel College Otukpa Honourable Mention
Lazar Zoran Krsmanovic Serbia Geoloska i hidrometeoroloska skola Milutin Milankovic Honourable Mention
Ivan Filip Kovacevic Serbia Gimnazija plus Honourable Mention
Sanjivani Show India Global Spoken Point Honourable Mention
Iriny Aleksandrovich Russian Federation Gymnasium N 23 Honourable Mention
Temir Skhalyakho Russian Federation Gymnasium N 23 Honourable Mention
Kayra Guley Uzuntok Turkey Halici Ahmet Urkay High School Honourable Mention
Shyuan Rhui Chang Malaysia Han Chiang High School Honourable Mention
Mondli Gary Mhlongo South Africa Heather Secondary, South Africa Honourable Mention
Latifa Alabbad Saudi Arabia Ibn Khaldun Schools Honourable Mention
Zarina Durmus Turkey ICCA Honourable Mention
Rachael Iyanuoluwa Ojewunmi Nigeria Ijaiye Housing Estate Senior Secondary School, Alakashi Honourable Mention
Dhruv Bhatt India Individual Entry Honourable Mention
Rajwinder Dalip Singh India Individual Entry Honourable Mention
Lara Maalouf Lebanon International College Ain Aar Honourable Mention
Francesca Obeid Lebanon International College Ain Aar Honourable Mention
Katrina Jureidini Lebanon International College Ain Aar Honourable Mention
Aya-Sophia El Kik Lebanon International College Ain Aar Honourable Mention
Ahmad Yassin Lebanon International College Ain Aar Honourable Mention
Karen Samaha Lebanon International College Ain Aar Honourable Mention
Philippe Baaklini Lebanon International College Ain Aar Honourable Mention
Amirali Nurgozhayev Kazakhstan International School of Nur-Sultan Honourable Mention
Lidiya Lyanova Kazakhstan International School of Nur-Sultan Honourable Mention
Yelkhan Zhappas Kazakhstan International School of Nur-Sultan Honourable Mention
Zhangir Begim Kazakhstan International School of Nur-Sultan Honourable Mention
Anastasia Placinta Moldova IPLT Budesti Honourable Mention
Mila Marinkovic Serbia Janko Veselinovic Honourable Mention
Milan Zivkovic Serbia Janko Veselinovic Honourable Mention
Matija Jeremic Serbia Janko Veselinovic Honourable Mention
MUSKAN SHIWANI MUSKAN India Jay Pratap Singh Public School Honourable Mention
Richie Ucheobi Nigeria Jephthah Comprehensive Secondary School Honourable Mention
Clinton Anyanwu Nigeria Jephthah Comprehensive Secondary School Honourable Mention
David Eberechi Nigeria Jephthah Comprehensive Secondary School Honourable Mention
Divine Daramola Nigeria Jephthah Comprehensive Secondary School Honourable Mention
Chisom Chukwuma Nigeria Jephthah Comprehensive Secondary School Honourable Mention
Allan Clement Augustine Malaysia Keningau Vocational College Honourable Mention
Zuhre Ceyhun Turkey Kultur 2000 High School Honourable Mention
Mehmet Ali Cebi Turkey Kultur 2000 High School Honourable Mention
Ece Naz Senol Turkey Kultur 2000 High School Honourable Mention
NEHIR AYTURK Turkey Kultur Secondary School Honourable Mention
DEFNE OZISIK Turkey Kultur2000 Primary and Middle School Honourable Mention
BAHAR DONMEZ Turkey Kultur2000 Primary and Middle School Honourable Mention
DUC MINH TA Viet Nam Lao Cai High School No 1 Honourable Mention
Elena Guerra Italy Liceo Scientifico Armando Diaz Honourable Mention
Michelina Pia Canzano Italy Liceo Scientifico Armando Diaz Honourable Mention
Stefano Casale Italy Liceo Scientifico Armando Diaz Honourable Mention
Ilaria Meo Italy Liceo Scientifico Armando Diaz Honourable Mention
Chiara Longobardi Italy Liceo Scientifico Armando Diaz Honourable Mention
Denisa Elisa G. Careba Romania Liceul Mathias Hammer in Anina Honourable Mention
Gigi G. Hagiu Romania Liceul Mathias Hammer in Anina Honourable Mention
GEORGIANA JUDELE Romania Liceul Varlaam Honourable Mention
EDUARD ROMILA Romania Liceul Varlaam Honourable Mention
GEORGEOS ALEXANDROS ANTOCHIS Romania Liceul Varlaam Honourable Mention
Anastasia Vasiliu Romania Liceul Varlaam Honourable Mention
Denisa Andreea Turcu Romania Lorin Salagean Technical College Honourable Mention
Carla Ionica Kidzinski Romania Lorin Salagean Technical College Honourable Mention
Thidasi Rathnayake Sri Lanka Lyceum International School Honourable Mention
Arindi Siyansa Jayasinghe Sri Lanka Lyceum International School Honourable Mention
Erin Eagleson United Kingdom Maidstone Grammar School for Girls Honourable Mention
Lauren Mulvenna United Kingdom Maidstone Grammar School for Girls Honourable Mention
Iris O’Hara Nixey United Kingdom Maidstone Grammar School for Girls Honourable Mention
Ellen Pope United Kingdom Maidstone Grammar School for Girls Honourable Mention
Eva McKeon United Kingdom Maidstone Grammar School for Girls Honourable Mention
Bethan Koehler Price United Kingdom Maidstone Grammar School for Girls Honourable Mention
Fatma Ahmed Mohamed Mohamed Anwer Egypt Malvern College Egypt Honourable Mention
Jeff Kevin Arun Prakash India Manchester International School Honourable Mention
Ekaterina Sevostyanova Russian Federation MBOU 25 Honourable Mention
AZIZ CAN YAZICI Turkey METU DF Mersin High School Honourable Mention
NIRAN UCAR Turkey METU DF Mersin High School Honourable Mention
Bilge Nur Evintan Turkey METU DF Mersin High School Honourable Mention
Jeremy Rafael Hizon Caudal Philippines Multiple Intelligence International School Honourable Mention
Lauren Vittoria Guevara Philippines Multiple Intelligence International School Honourable Mention
Juana Margarita De Guzman Philippines Multiple Intelligence International School Honourable Mention
Alexa Isabel Yotoko Aguila Philippines Multiple Intelligence International School Honourable Mention
Serena Hartel Canada Nanaimo District Secondary School Honourable Mention
 Tennessee Ramnarinesingh Trinidad and Tobago Naparima Girls’ High School Honourable Mention
Chloe Sinanan Trinidad and Tobago Naparima Girls’ High School Honourable Mention
Victoria Dookhoo Trinidad and Tobago Naparima Girls’ High School Honourable Mention
Jaylan Hosein Trinidad and Tobago Naparima Girls’ High School Honourable Mention
Keshma Rampersad Trinidad and Tobago Naparima Girls’ High School Honourable Mention
Zaria Khan Trinidad and Tobago Naparima Girls’ High School Honourable Mention
Adil Shayakhmetov Kazakhstan Nazarbayev Intellectual School of Chemistry and Biology in Karaganda Honourable Mention
Mendigaz Zeinolla Tolesinkyzy Kazakhstan Nazarbayev Intellectual School of Chemistry and Biology in Karaganda Honourable Mention
Aigerim Kaiyrbek Kaiyrbek Kazakhstan Nazarbayev Intellectual School of Chemistry and Biology in Karaganda Honourable Mention
Maulen Muhatbek Muhatbek Kazakhstan Nazarbayev Intellectual School of Chemistry and Biology in Karaganda Honourable Mention
Delis Akanova Akanova Kazakhstan Nazarbayev Intellectual School of Chemistry and Biology in Karaganda Honourable Mention
Khaliunaa Batjargal Batjargal Mongolia Nomgon School Honourable Mention
Habiba Mohamed Salah Egypt Obour STEM School Honourable Mention
Tasneem Yousef Mohamed Egypt Obour STEM School Honourable Mention
Shimaa  Ahmed Yousef Ahmed Egypt Obour STEM School Honourable Mention
Mostafa Mohamed Elbadrawy elrefai Egypt Obour STEM School Honourable Mention
Ifeoluwa Adetokunbo Oyetade Nigeria Oritamefa Baptist Model School Honourable Mention
Anita Onyinyechi Bernard Nigeria Oritamefa Baptist Model School Honourable Mention
Zion Ademurewa Sola-Alimi Nigeria Oritamefa Baptist Model School Honourable Mention
Joshua Odunoluwa Elendu Nigeria Oritamefa Baptist Model School Honourable Mention
Neliana Valcheva Bulgaria PGT Asen Zlatarov Honourable Mention
Una Milovac Serbia Primary School Djura Jaksic Honourable Mention
Mila Susic Serbia Primary School Vuk Karadzic Honourable Mention
Pranav Gopan Nair India Primus Public School Honourable Mention
Briendel Jole Gambet Leong United Arab Emirates Pristine Private School Honourable Mention
Krish Sharma United Arab Emirates Pristine Private School Honourable Mention
Mohammad Bilal Mansoor United Arab Emirates Pristine Private School Honourable Mention
Fiza Mohammad Baig United Arab Emirates Pristine Private School Honourable Mention
Aliza Rizvi United Arab Emirates Pristine Private School Honourable Mention
Emirhan Bulut Turkey Profesyonel Ilgim Anadolu Lisesi Honourable Mention
Ellis Jessica Kaya Turkey Profesyonel Ilgim Ortaokulu Honourable Mention
Tuna Nazli Durmaz Turkey Profesyonel Ilgim Ortaokulu Honourable Mention
Nicole Adaeze Mbaekwe Nigeria Queens College Honourable Mention
Hiva Fereydooni Iran Rabbani Educational Complex Honourable Mention
Sandhya Srinivasan Canada Richland Academy Honourable Mention
Rossisky Sammy Gathirwa Kenya Ruiru Fairview Academy Honourable Mention
Monica Wanja Wanjiku Kenya Ruiru Fairview Academy Honourable Mention
Maureen Syombua Muoki Kenya Ruiru Fairview Academy Honourable Mention
Nelly Muthoni Njoroge Kenya Ruiru Fairview Academy Honourable Mention
Charlotte Anyango Odhiambo Kenya Ruiru Fairview Academy Honourable Mention
Victor Muturia Mwathiama Kenya Ruiru Fairview Academy Honourable Mention
Dinah Silvor Philippines Saint Michael’s College of Laguna Honourable Mention
Joshua Baccay Philippines Saint Michael’s College of Laguna Honourable Mention
Marienne Vinice Poblete Philippines Saint Michael’s College of Laguna Honourable Mention
Saron Yitbareck Tigabu Ethiopia School of Tomorrow Honourable Mention
Saron Mahadi Ademnur Ethiopia School of Tomorrow Honourable Mention
Menen Aleazar Tilahun Ethiopia School of Tomorrow Honourable Mention
EDEN TSEGA LAKEW Ethiopia School of Tomorrow Honourable Mention
Mariamawit Tewolde Hagos Ethiopia School of Tomorrow Honourable Mention
Cristian-Alexandru Nita Romania Scoala Gimnaziala numarul 194 Honourable Mention
Konstantin Olegovich Kirilyuk Kazakhstan Secondary School # 7 Honourable Mention
Yelizaveta Denissovna Brakhnova Kazakhstan Secondary School # 7 Honourable Mention
Plamena Kaloyanova Andonova Bulgaria Secondary School of Economics Georgi St. Rakovski Honourable Mention
Indi Kusuma Indonesia Sekolah Ciputra Honourable Mention
Victoria Cheryl Pratomo Indonesia Sekolah Ciputra Honourable Mention
Davina Faith Hadinyoto Indonesia Sekolah Ciputra Honourable Mention
Vanessa Suteja Indonesia Sekolah Ciputra Honourable Mention
Annie Pitoby Indonesia Sekolah Ciputra Honourable Mention
Tiffany Keshia Indonesia Sekolah Ciputra Honourable Mention
Felicia Kartika Indonesia Sekolah Ciputra Honourable Mention
Adrian Hesamarangga Praptono Indonesia Sekolah Pelita Bangsa Honourable Mention
Valan Sarabin India Sigaram Academy of Excellence Honourable Mention
Vania Cheryl Indonesia Singapore Intercultural School Honourable Mention
Clement Nurjan Boewono Indonesia Singapore School Medan – Indonesia Honourable Mention
Sharol Lee Malaysia SJKC Chung Hwa Wei SIn, Terengganu Honourable Mention
Nadya Ratna Riena Indonesia SMA Negeri 17 Palembang Honourable Mention
Maria Neculcea Romania Spiru Haret High School Moinesti Honourable Mention
Ananya Kumar India Springdales School, Dhaula Kuan Honourable Mention
Ines Khouider Canada St Margaret’s School Honourable Mention
Xavier Tung Singapore St Patrick’s School Honourable Mention
Bryan Yap Singapore St Patrick’s School Honourable Mention
ANKIT KUMAR India St. Karen’s Secondary School Honourable Mention
EMMANUEL ONGARE ONGARE Kenya St. Mary’s School-Nairobi Honourable Mention
Jodieq Sultana Malta St. Thomas More College Middle and Secondary School Honourable Mention
Umekulsum Zuher Fazal Tanzania St.Constantine International School Honourable Mention
Yazhini Sathiyamoorthy India Stanes School Honourable Mention
Islam Aref Atia Egypt STEM Sharkia Honourable Mention
Dimitar Ivan Dimov Bulgaria SUEO A. S. Pushkin Secondary School Honourable Mention
Caitlin Toombs Canada Sutherland Secondary Honourable Mention
Marko Brankovic Serbia Sveti Sava Honourable Mention
Alicja Wilczek Poland Szkola Podstawowa im. Przyjaciol Ziemi w Klodawie Honourable Mention
Farrel Arganta Nadhyta Indonesia Tazkia IIBS Malang Honourable Mention
Adityas Sabrina Salsabillah Indonesia Tazkia IIBS Malang Honourable Mention
Adilah Sukma Meinisha Harwanto Indonesia Tazkia IIBS Malang Honourable Mention
Sarah Affifah Rizky Indonesia Tazkia IIBS Malang Honourable Mention
Nurmalita Fitri Ramadani Indonesia Tazkia IIBS Malang Honourable Mention
Emine Muhlise Nur Serbes Turkey TED Mersin College Honourable Mention
Ece Gulhan Turkey TED Mersin College Honourable Mention
Ceylin Ozer Turkey TED Mersin College Honourable Mention
Defne Vural Turkey TED Mersin College Honourable Mention
Selin Okten Turkey TED Mersin College Honourable Mention
Mustafa Ege Ozer Turkey TED Mersin College Honourable Mention
Doga Dicle Bozan Turkey TED Mersin College Honourable Mention
Abigayle Velo Cheney United States The Academy at Rosemont Honourable Mention
Madison Amanda Walker United States The Academy at Rosemont Honourable Mention
Amilyn Budoy Estes United States The Academy at Rosemont Honourable Mention
Niti Yogesh Prajapati United States The Academy at Rosemont Honourable Mention
Isaac Lorin Bangert United States The Academy at Rosemont Honourable Mention
Abigail Mae Shomaker United States The Academy at Rosemont Honourable Mention
Grace Makayla Abraham United States The Academy at Rosemont Honourable Mention
Christina Renee Greggs United States The Academy at Rosemont Honourable Mention
Cora Jane Cowan United States The Academy at Rosemont Honourable Mention
Marija Lubardic Serbia The First Belgrade High School Honourable Mention
Noah Oluwayomi Oladayiye Nigeria The Heritage School Honourable Mention
Goodluck Chinwendu Okpala Nigeria The Heritage School Honourable Mention
Roshan Gulati United Kingdom The Manchester Grammar School Honourable Mention
Anh Quoc Nguyen Viet Nam The Olympia Schools Honourable Mention
Zara Nisrin Telalovic Bosnia and Herzegovina Treca Osnovna Skola Honourable Mention
Ebubechukwu Blessed Ogakwu Nigeria United Christian Academy Honourable Mention
Chidiebube Chiamaka Iwuchukwu Nigeria University of Nigeria Secondary School, Nsukka Honourable Mention
Andrea Babic Serbia Vladislav Ribnikar Honourable Mention
Lap Phuc Vo Viet Nam Water Wise Vietnam Honourable Mention
Phuong Vy Tran Ngoc Viet Nam Water Wise Vietnam Honourable Mention
Rebekah Babar United Kingdom Withington Girls’ School Honourable Mention
David Alayande Nigeria Zamani College Kaduna Honourable Mention
Sharon Ihotu Ochekwu Nigeria Zamani College Kaduna Honourable Mention