Trust for Sustainable Living

2019 Essay competition secondary school results

Full name Country School Prize
Ariel Hayer Albert Saint Lucia St. Joseph’s Convent Secondary Finalist
Sapna Pramjee South Africa Eden College Durban Finalist
E Wen Wong New Zealand Burnside High School Finalist
Anastasiya Yevgenyevna Bashlykova Kazakhstan school-gymvasium #6 after Abai Kunanbayev Finalist
Lucas Giercke Viet Nam Lycee Francais Alexandre Yersin de Hanoi Finalist
Anastasia Fuioaga Romania Colegiul National Finalist
Sabrina Jessica Manick Trinidad and Tobago Naparima Girls’ High School Finalist
Proud Thamrongrat Thailand Amnuay Silpa School Finalist
LAL ZEYNEP ERDEMET Turkey KULTUR2000 Primary and Middle School Finalist
Quyen Do Viet Nam Water Wise Vietnam Finalist
Sharon Ihotu Ochekwu Nigeria Zamani College Kaduna Finalist
Sarah Ali Hammad Egypt Sakkara Language School Finalist
Natalie Hani Ashkar Lebanon Brummana High School Finalist
Denata Naidoo South Africa Danville Park Girls High School Finalist
Keziah Bahadur South Africa Danville Park Girls High School Finalist
Rhea Bhoola South Africa Eden College Durban Finalist
Thwin Than Thar Nway Myanmar International Language and Business Center IGCSE School Finalist
Tushita Sharma Thailand International Pioneer School Finalist
Ruth Aham-Ejelem Nigeria Jephthah Comprehensive Secondary School Finalist
Eleanor Cutler United Kingdom Maidstone Grammar School for Girls Finalist
Jan Noor Gorgonia Philippines Multiple Intelligence International School Finalist
Isaac Markovitz United Kingdom Our Lady’s Abingdon Finalist
Lidia Daria Ciach Poland 2nd High School in Radomsko Finalist
Stefanija Zivanovic Serbia Drinka Pavlovic Finalist
Marija Lubardic Serbia Drinka Pavlovic Finalist
Nikola Dervish United Kingdom Maidstone Grammar School for Girls Finalist
Jessika Emerick United Kingdom Maidstone Grammar School for Girls Finalist
Annabel Chizarum Ajose Nigeria Bethel American International School, Fiditi. Finalist
Ato Kwamena Quansah Ghana CALVARY CHRISTIAN ACADEMY Finalist
Alexandr Marchenko Russian Federation Moscow College of business technologies Finalist
Akeisha Mikkel Mejares Philippines Multiple Intelligence International School Finalist
Ina Estelle Mamba Philippines Multiple Intelligence International School Finalist
Adrian Vincent Pillas Opinion Philippines Multiple Intelligence International School Finalist
Francesca Sophia Isabelle Grey Lozada Philippines Multiple Intelligence International School Finalist
Ved Chintawar United Kingdom Reading School Finalist
Leily Palizban Iran, Islamic Republic of Shahid Mahdavi Educational Complex Finalist
Krithick Lal Vij Reghu India Sigaram Academy of Excellence Finalist
Valan Sarabin India Sigaram Academy of Excellence Finalist
Esther Esoesa Uwadione Nigeria St Mulumba Catholic College Finalist
Margherita Melli Viet Nam Lycee Francais Alexandre Yersin de Hanoi Finalist
BAHAR DONMEZ Turkey KULTUR2000 Primary and Middle School Finalist
Melissa Lynch United Kingdom Maidstone Grammar School for Girls Finalist
Zachary Jodah Guyana School of the Nations Finalist
Andrej Radovanovic Serbia Drinka Pavlovic Finalist
Dea Grbovic Serbia Drinka Pavlovic Finalist
Alice Bruford United Kingdom Maidstone Grammar School for Girls Finalist
Gabriella Roberts Guyana School of the Nations Finalist
Michelina Pia Canzano Italy liceo scientifico Armando Diaz Finalist
Francesca De Nicola Italy liceo scientifico Armando Diaz Finalist
Isabel Eleanor Antaran Philippines Multiple Intelligence International School Finalist
Keshma Tvisha Rampersad Trinidad and Tobago Naparima Girls’ High School Finalist
Rebecca Ann Jattan Trinidad and Tobago Naparima Girls’ High School Finalist
Tamer Saleh Lebanon Brummana High School Finalist
Melissa Kamil Azzouz Lebanon Brummana High School Finalist
Danielle Wolhuter South Africa Danville Park Girls High School Finalist
Dargai Ora Kollie Liberia F-SHEM of Faith Girls Academy Finalist
Martin Perreau-Saussine United Kingdom King’s College School Finalist
Srinivas Rengarajan United Kingdom King’s College School Finalist
Yumiko Takahashi Japan Niigata Seishin Girls’ High School Finalist
Udayan Ginjupalli United Kingdom Reading School Finalist
Ali Reza Akhbari United Kingdom Reading School Finalist
Kuntharinee Jenjaratchot Thailand Sarasas Ektra School Finalist
Aadya Girdhar India Springdales School, Dhaula Kuan Finalist
Radoslav Evgeniev Stanimirov China UWC Changshu China Finalist
Cadi Wright United Kingdom Maidstone Grammar School for Girls Finalist
Saiel Neebar Trinidad and Tobago Naparima Girls’ High School Finalist
Diana Sofia Mota Portugal Agrupamento de Escolas de Alcanena Finalist
Ore-ofe George Solarin Nigeria Bethel American International School, Fiditi. Finalist
Boginja Vukajlovic Nikolic Serbia Drinka Pavlovic Finalist
Alexandra Derkaloustian Lebanon International College Ain Aar Finalist
Ebubechukwu Blessed Ogakwu Nigeria United Christain Academy Finalist
Klara ZOS Slovenia Biotechnical Centre Naklo Finalist
Iman Mica Magembe Tanzania, United Republic of Dar Es Salaam Independent School DIS Finalist
Naomi Hana Down Singapore Down Home School Finalist
Aedhan Doutriaux Viet Nam Lycee Francais Alexandre Yersin de Hanoi Finalist
Maddie Warne United Kingdom Maidstone Grammar School for Girls Finalist
Amy Foster United Kingdom Maidstone Grammar School for Girls Finalist
Johann Miguel Alarilla Philippines Multiple Intelligence International School Finalist
Lorenzo Miguel Q. Malvar Philippines Multiple Intelligence International School Finalist
Maryam Kashief Kashief United Arab Emirates Pristine Private School Finalist
Aditya Uttarkar United Kingdom Reading School Finalist
Adaobi Raissa Muoghalu Nigeria Regina Pacis Model Secondary School Finalist
Kessara Sanguanvorapong Thailand Sarasas Ektra School Finalist
Advika Pandey India Springdales School, Dhaula Kuan Finalist
Mannat Bhutani India Springdales School, Dhaula Kuan Finalist
Rahul Sameer Singapore United World College Finalist
Ines Khouider Canada St Margaret’s School Finalist
Caitlin Kiera Foster Canada Mount Douglas Secondary Finalist
Donna Faith Lyaga Hasahya Uganda Gayaza High School Finalist
Otandeka Laura Katushabe Uganda Gayaza High School Finalist
Louise Mutengo Uganda Gayaza High School Finalist
Katungye Lorenzo Ezekiel Uganda Gayaza High School Finalist
Nankunda Natalie Uganda Gayaza High School Finalist
Katungye Rashel Elsie Uganda Gayaza High School Finalist
Kabonekera Shebe Uganda Gayaza High School Finalist
Martha Nkangi Uganda Gayaza High School Finalist
Kavya Venkatesh Singapore United World College Honourable Mention
Preity Singh Guyana School of the Nations Honourable Mention
Iliyan Enayatali Hariyani India Aga Khan Academy Hyderabad Honourable Mention
Nika Lalic Serbia Drinka Pavlovic Honourable Mention
Sancia Sehdev India Springdales School, Dhaula Kuan Honourable Mention
Tome Filipe Pedro Portugal Agrupamento de Escolas de Alcanena Honourable Mention
Yvann Tawk Lebanon Beirut Evangelical School for Girls and Boys Honourable Mention
Ravindra Singh South Africa Eden College Durban Honourable Mention
Nikol Valkanova Bulgaria First Language School Honourable Mention
Andrew Surendran Sri Lanka Gateway college Honourable Mention
Vinayak Jeet Singh Thailand International Pioneer School Honourable Mention
Mirabel Nkanor Nigeria Jephthah Comprehensive Secondary School Honourable Mention
Dakshayini Mahendran Malaysia Kolej Tuanku Jaafar Honourable Mention
Isobel Munro United Kingdom Maidstone Grammar School for Girls Honourable Mention
Evie Randall United Kingdom Maidstone Grammar School for Girls Honourable Mention
Bianca Katelyn Warren Philippines Multiple Intelligence International School Honourable Mention
Kanako Takahashi Japan Niigata Seishin Girls’ High School Honourable Mention
Jack Tetley New Zealand Saint Bernard’s College Honourable Mention
Gisela Keyla Mathea Indonesia Sekolah Ciputra Honourable Mention
Adrian Hesamarangga Indonesia Sekolah Pelita Bangsa Honourable Mention
Anoushka Sabnis India Springdales School, Dhaula Kuan Honourable Mention
Kirill Sambursky Russian Federation The School for Cosmonautics Honourable Mention
Eniola Zadok Olaobaju Nigeria Bethel American International School, Fiditi. Honourable Mention
Marina Nespoli Italy liceo scientifico Armando Diaz Honourable Mention
Emma Lahrer Viet Nam Lycee Francais Alexandre Yersin de Hanoi Honourable Mention
Bogdan Krasnov Russian Federation Moscow College of business technologies Honourable Mention
Cirilo Rocha Mina Portugal Agrupamento de Escolas de Alcanena Honourable Mention
Adriana Edmond Goraieb Lebanon Brummana High School Honourable Mention
Nikkia Naidoo South Africa Danville Park Girls High School Honourable Mention
Valleryna Putri Amanda Indonesia Sekolah Ciputra Honourable Mention
Mark Savostin Russian Federation Moscow College of business technologies Honourable Mention
Alexandra Oliveira Marques Portugal Agrupamento de Escolas de Alcanena Honourable Mention
rares nicolescu Romania ALEXANDRU MARGHILOMAN HIGHSCHOOL Honourable Mention
Folarin Bezalel Olaobaju Nigeria Bethel American International School, Fiditi. Honourable Mention
Agastya Kaul Indonesia British School Jakarta Honourable Mention
Chiamaka Victor-Onyeka Nigeria Jephthah Comprehensive Secondary School Honourable Mention
Ryan Jun Heng Toh Singapore Montfort Secondary School Honourable Mention
Imelda Wanjiku Ndolo Kenya Ruiru Fairview Academy Honourable Mention
Janice Wambui Ng’ang’a Kenya Ruiru Fairview Academy Honourable Mention
Pinyada Pongsabutra Thailand Sarasas Ektra School Honourable Mention
Mikah Stroude Trinidad and Tobago Naparima Girls’ High School Honourable Mention
Stefan Verzea Romania Transylvania College Honourable Mention
Oluwatise Omojola Babatope-Ojo Nigeria Chrisland College Honourable Mention
Yan Vadimovitch Kirikilitsa Kazakhstan Secondary School # 7 Honourable Mention
Nikolay Vasilyevich Chaptykov Russian Federation The School for Cosmonautics Honourable Mention
Aleksandar Ognyanov Paskalev Bulgaria 128 SU ‘Albert Einstein’ Honourable Mention
Oluwafolajuwonlo Olaoluwakiitan Roland Nigeria Bethel American International School, Fiditi. Honourable Mention
Nazaha Izdihar Amatullah Bangladesh Engineering University School and College Honourable Mention
Francesca Tamburrino Italy liceo scientifico Armando Diaz Honourable Mention
Katarina Floer Romania Liceul Varlaam Honourable Mention
Stephen Kamau Njeri Kenya Ruiru Fairview Academy Honourable Mention
Anna Benjapibal Thailand Sarasas Ektra School Honourable Mention
Sergey Ivanovich Oleynikov Russian Federation The School for Cosmonautics Honourable Mention
Stepan Sergeyevich Avdeyev Russian Federation The School for Cosmonautics Honourable Mention
PeterJames Kangara Chebe Kenya Ruiru Fairview Academy Honourable Mention
NURALI oralbekov Kazakhstan 159 gimnasium Honourable Mention
Yati Rajpurohit India Army Public School Dhaula Kuan Honourable Mention
Soe Ko Ko Lin Myanmar International Language and Business Center IGCSE School Honourable Mention
Salvador Moco Martinha Portugal Agrupamento de Escolas de Alcanena Honourable Mention
Tala Sleman Badawi Israel Aljadeedah Kufor Qassem New High School – Israel Honourable Mention
Olyshana Apanta French Guiana Arsene Bouyer D’angoma Middle School Honourable Mention
Aly Khan Nuruddin Pakistan Beaconhouse School System Honourable Mention
Alexandra Maamari Lebanon Beirut Evangelical School for Girls and Boys Honourable Mention
Anastasia Balian Lebanon Beirut Evangelical School for Girls and Boys Honourable Mention
Eden Moges Ethiopia BeteSeb Honourable Mention
Hilina Abiyot Assefa Ethiopia BeteSeb Academy Honourable Mention
Olamide Mesele Nigeria Bethel American International School, Fiditi. Honourable Mention
Doha Mohamed El Dosoky Egypt Bishbish secondary common school Honourable Mention
Ava Watt Canada Brechin Elementary School Honourable Mention
Grace Gunawan Indonesia Charis National Academy Honourable Mention
Tihomir Mitev Bulgaria Chernorizets Hrabar Elementary School Honourable Mention
Great C. Christopher Nigeria CHOKHMAH INTERNATIONAL ACADEMY Honourable Mention
GREAT CHIOMA CHRISTOPHER Nigeria CHOKHMAH INTERNATIONAL ACADEMY Honourable Mention
Treasure Iyanuoluwa Fatile Nigeria Chrisland College Honourable Mention
Maria Iustina Bughirica Romania CNI TUDOR VIANU Honourable Mention
Vlad Mihai Bujoreanu Romania CNI TUDOR VIANU Honourable Mention
Sanjana Rupnarain South Africa Danville Park Girls High School Honourable Mention
Teria Phekun South Africa Danville Park Girls High School Honourable Mention
Taral Bhasadia Seychelles Department of Education Honourable Mention
Samir Ziad Seedat South Africa Eden College Durban Honourable Mention
Leo Maseko South Africa Eden College Durban Honourable Mention
Maia Hope Canada English Bluff Elementary School Honourable Mention
Nathaniel Egahi Ochenjele Nigeria Faith Academy Goshen Abuja Nigeria Honourable Mention
TAIWO CALEB AKANO Nigeria Federal Science and Technical College Yaba Honourable Mention
Daniel Aleksandrov Lukanov Bulgaria First Language School Honourable Mention
Ivan Filip Kovacevic Serbia Gimnazija plus Honourable Mention
Kayra Guley Uzuntok Turkey HALICI AHMET URKAY HIGH SCHOOL Honourable Mention
Dario Pous Gerodetti United Arab Emirates Hartland International School Honourable Mention
Aisha Idelmenchar Morocco Hassan II High School Honourable Mention
Karen Samaha Lebanon International College Ain Aar Honourable Mention
Alicia Mary Iskandarian Lebanon International College Ain Aar Honourable Mention
Naluni Simbula Zambia Kabulonga Girls Secondary School Honourable Mention
Zeynep ozturk Turkey Kultur 2000 high school Honourable Mention
YAREN SUAY Turkey KULTUR2000 Primary and Middle School Honourable Mention
Serif Mete Tavukcu Turkey Kultur2000 Primary and Middle School Honourable Mention
Daniela Roxana Gherghe Romania Lorin Salagean Technical College Honourable Mention
Linh Mai Viet Nam Lycee Francais Alexandre Yersin de Hanoi Honourable Mention
Umarjon Vohidov Tajikistan Lyceum #1 by name M. Osimi Honourable Mention
Orianna Sherman United Kingdom Maidstone Grammar School for Girls Honourable Mention
David Dobrota Romania Mihai Viteazul Secondary School Honourable Mention
Valerian Joseph Njau Tanzania, United Republic of Mlimani Primary School, Dar es Salaam Honourable Mention
Emmanuella Chisom James Nigeria Montessori International Schools Honourable Mention
Joshua Medez Philippines Multiple Intelligence International School Honourable Mention
Daria Andreea Gheorghe Romania Nicolae Balcescu National College Honourable Mention
Khaliunaa Batjargal Batjargal Mongolia Nomgon school Honourable Mention
Krystyna Koval Ukraine Novoaidar Sanatorium boarding school Honourable Mention
Lovely Karen Linao Philippines Nueva Ecija High School Honourable Mention
Seth Ohekuru Abraham Nigeria Our Lady Queen of Peace Honourable Mention
Adaina Fatima Pakistan Pakturk International School Honourable Mention
Aqsa Mangi Pakistan Pakturk International School Honourable Mention
Rohaan Rind Pakistan Pakturk International School Honourable Mention
Atif Zameer Laghari Pakistan Pakturk International School Honourable Mention
Manaal Shahid Pakistan Pakturk International School Honourable Mention
Vera Nur Karacam Thailand Pan Asia International School Honourable Mention
Dhruv Bhatt India Personal School Honourable Mention
Neliana Sofianska Valcheva Bulgaria PGT Asen Zlatarov Honourable Mention
Pranav G. Nair India Primus Public School Honourable Mention
Reena Riczie Mercado Nolasco United Arab Emirates Pristine Private School Honourable Mention
Sara Khalili Iran, Islamic Republic of Rabbani Educational Complex Honourable Mention
Prabhav Bhamidipati United Kingdom Reading School Honourable Mention
Muhammed El-Beik United Kingdom Reading School Honourable Mention
Sofija Pan’kiv Russian Federation Recreation Centre city Anadyr Honourable Mention
Sandhya Srinivasan Canada Richland Academy Honourable Mention
Roni Wynter Uruguay Saint George’s School Honourable Mention
Titharee Jirapattanapong Thailand Sarasas Ektra School Honourable Mention
Clara Cristiana Tache Romania Scoala gimnaziala nr1 Adunatii Copaceni Honourable Mention
Emili Julianova Dimitrova Bulgaria Secondary School of Economics Georgi St. Rakovski Honourable Mention
Yashar Yavar Zadeh Iran, Islamic Republic of Shahid Mahdavi Kerman Honourable Mention
Thenmozhi Sarabin India Sigaram Academy of Excellence Honourable Mention
Arul Singa Judes Arul Selvam India Sigaram Academy of Excellence Honourable Mention
Adlin Jeya Blessy S India Sigaram Academy of Excellence Honourable Mention
Sherbia R S India Sigaram Academy of Excellence Honourable Mention
Binolin Rex John India Sigaram Academy of Excellence Honourable Mention
Sajin Xavier India Sigaram Academy of Excellence Honourable Mention
Frabin John Frederic India Sigaram Academy of Excellence Honourable Mention
Ben Shinestein P B India Sigaram Academy of Excellence Honourable Mention
Rittu Ronald R M India Sigaram Academy of Excellence Honourable Mention
Clement Nurjan Boewono Indonesia Singapore School Medan – Indonesia Honourable Mention
Jennifer Chioma Udegboka Nigeria St. Anthony of Padua High School Honourable Mention
Gatha Manish Joshi India St. Kabir School Honourable Mention
Jay Vinay Dhirwani India St. Kabir School Honourable Mention
Shahd Elsayed Elsayad Egypt STEM sharkia Honourable Mention
Shyuan Rhui Chang Malaysia Straits International School Honourable Mention
Vyara Milenova Mitsova Bulgaria SUEO A. S. Pushkin Secondary School Honourable Mention
Kinga – Klonowska Poland Szkola Podstawowa im. Przyjaciol Ziemi w Klodawie Honourable Mention
Sarah Affifah Rizky Indonesia Tazkia IIBS Malang Honourable Mention
Samantha Chatfield United Kingdom The Angmering School Honourable Mention
Lamija Guti? Bosnia and Herzegovina The First Bosniak High School Honourable Mention
Aisha Tauheed Nigeria The Heritage School Honourable Mention
Toluwanimi Wonders Ayeni Nigeria The Heritage School Honourable Mention
Goodluck Chiwendu Opkala Nigeria The Heritage School Honourable Mention
Usman Mohammed Tauheed Nigeria The Heritage School Honourable Mention
Yuliya Dmitrievna Gerasimenko Russian Federation The School for Cosmonautics Honourable Mention
Yana Kazarina Russian Federation The School for Cosmonautics Honourable Mention
Memoona Naeem Pakistan UET Taxila Honourable Mention
Victoria Ochelotu Echioda Nigeria Unique High School Honourable Mention
MIRACLE OLUWAFERANMI AWOTIDE Nigeria Unique High School Honourable Mention
MAFENG BEN WURIM Nigeria Unique High School Honourable Mention
RICHARD DE SOUZA United Arab Emirates UNITED ARAB EMIRATES – ABU DHABI INDIAN SCHOOL Honourable Mention
Gaby Waugh Singapore United World College Honourable Mention
Lip Vong Stephane Lam Kin Cheung Mauritius Vacoas State Secondary School Honourable Mention
Karina Alexandrivna Strilec Ukraine VNVK of Verkhnyachka School 1 – Lyceum Honourable Mention
Minh An Minh Tran Viet Nam Water Wise Vietnam Honourable Mention
Udochukwu Okoro Nigeria Woodland Hills High School, Honourable Mention
Kenechukwu Blossom Ugwunze Nigeria CHRISLAND HIGH SCHOOL, ABUJA Honourable Mention
Andjela Babovic Serbia Drinka Pavlovic Honourable Mention
Gia Bach Tao Viet Nam Lycee Francais Alexandre Yersin de Hanoi Honourable Mention
Tara Firoozi Iran, Islamic Republic of Shahid Mahdavi Educational Complex Honourable Mention
Ashraf Nuhu Ajoge Nigeria Zamani College Kaduna Honourable Mention
Miguel Cadete Sampainho Portugal Agrupamento de Escolas de Alcanena Honourable Mention
Margarita Leonidovna Akopyan Russian Federation Children’s Home Honourable Mention
Holly Adans United Kingdom Maidstone Grammar School for Girls Honourable Mention
Simone Gabrielle Gatmaytan Bernardo Philippines Multiple Intelligence International School Honourable Mention
Parn Songsupkul Thailand Sarasas Ektra School Honourable Mention
Nikita Saitov Ukraine Specialized secondary school 6 Honourable Mention
Anna Gennadyevna Kustova Russian Federation The School for Cosmonautics Honourable Mention
Gabriela Rodriguez Sierra Guyana School of the Nations Honourable Mention
Guilherme Manuel Felix Portugal Agrupamento de Escolas de Alcanena Honourable Mention
Oluwanishola Lawal Nigeria Bethel American International School, Fiditi. Honourable Mention
Edward Iskandarian Lebanon International College Ain Aar Honourable Mention
Victory Oluwatosin Yinka-Banjo Nigeria Princeton College Honourable Mention
Sara Reda Al-Damrawy Egypt ALSADAT SEC for GIRLS in DAMRO Honourable Mention
GAYE KARATEPE Turkey CAGDAS BILIM ANADOLU VE FEN LISESI Honourable Mention
Oluwatoniloba Temilade Toyobo Nigeria Chrisland College Honourable Mention
Alexandru Constantin Romania CNI TUDOR VIANU Honourable Mention
Santhani Rungan South Africa Eden College Durban Honourable Mention
Misturah Busari Nigeria Federal Science and Technical College Yaba Honourable Mention
Abdul-Qadir Fadhlur-Rahman Nigeria Federal Science and Technical College Yaba Honourable Mention
Fasola David Iyanuoluwa Nigeria Federal Science and Technical College Yaba Honourable Mention
Naomi Duklan Thailand International Pioneer School Honourable Mention
Hong Giang Pham Viet Nam Lycee Francais Alexandre Yersin de Hanoi Honourable Mention
Maude Vander Elst Viet Nam Lycee Francais Alexandre Yersin de Hanoi Honourable Mention
Vir Brendan Agero Philippines Multiple Intelligence International School Honourable Mention
Joshua Dayco Benzon Philippines Multiple Intelligence International School Honourable Mention
Doga Huner Turkey PROFESYONEL ILGIM ANADOLU LISESI Honourable Mention
Esther Njambi Mwangi Kenya Ruiru Fairview Academy Honourable Mention
Elizaveta Vasilyevna Zezyulina Russian Federation The School for Cosmonautics Honourable Mention
Simran Lavanya Singh South Africa Eden College Durban Honourable Mention
Gabriela Lopez Salas Guyana School of the Nations Honourable Mention
Jose Guilherme Coutinho Portugal Agrupamento de Escolas de Alcanena Honourable Mention
Francisco Farinha Malaca Portugal Agrupamento de Escolas de Alcanena Honourable Mention
Gold Uzoamaka Daniel Nigeria Bethel American International School, Fiditi. Honourable Mention
Polina Olegovna Andreeva Russian Federation Children’s Home Honourable Mention
KEHINDE SUSSANAH AKANO Nigeria Federal Science and Technical College Yaba Honourable Mention
Karim Barake Lebanon International College Ain Aar Honourable Mention
Ryan Christopher Mitri Lebanon International College Ain Aar Honourable Mention
Sonia Del Vecchio Italy liceo scientifico Armando Diaz Honourable Mention
Fabio Liguori Italy liceo scientifico Armando Diaz Honourable Mention
Federica Marra Italy liceo scientifico Armando Diaz Honourable Mention
Adele Tidball United Kingdom Maidstone Grammar School for Girls Honourable Mention
Valeriya Kazagasheva Kazakhstan Nazarbaev Intellectual School Honourable Mention
Ekaterina Viktorovna Zolotaryova Kazakhstan Secondary School # 7 Honourable Mention
Christy Lorentz Indonesia Sekolah Ciputra Honourable Mention
Shayli Shahsavan Iran, Islamic Republic of Shahid Mahdavi Educational Complex Honourable Mention
Ezra Ghidoni Canada Brechin Elementary School Honourable Mention
GOKCE NUR CIBIKCI Turkey CAGDAS BILIM ANADOLU VE FEN LISESI Honourable Mention
Gokul Parasuraman Sri Lanka Gateway college Honourable Mention
Michael Hawa Lebanon International College Ain Aar Honourable Mention
Alexa Isabel Yotoko Aguila Philippines Multiple Intelligence International School Honourable Mention
Catherine Citra Pekasa Indonesia Sekolah Pelita Bangsa Honourable Mention
Agasthya Kapoor India Springdales School, Dhaula Kuan Honourable Mention
Svetlana Kushnareva Russian Federation The School for Cosmonautics Honourable Mention
Abhay Ramnarayan Singapore United World College Honourable Mention
Adelina Zagirovna Khisamova Russian Federation The School for Cosmonautics Honourable Mention
Eric Ruiz Rebelo Portugal Agrupamento de Escolas de Alcanena Honourable Mention
YUNUSA AL-AMEEN MUHAMMED Nigeria Federal Science and Technical College Yaba Honourable Mention
Khaled Robert Maalouf Lebanon International College Ain Aar Honourable Mention
Silvia Gelosi United Kingdom La Retraite RC Girls’ school Honourable Mention
Claudia Leone Italy liceo scientifico Armando Diaz Honourable Mention
Katy Burns Viet Nam Lycee Francais Alexandre Yersin de Hanoi Honourable Mention
Lan Nghia Nguyen Viet Nam Lycee Francais Alexandre Yersin de Hanoi Honourable Mention
Catarina Afonso Almeida Portugal Agrupamento de Escolas de Alcanena Honourable Mention
Rafael Diogo Fonseca Portugal Agrupamento de Escolas de Alcanena Honourable Mention
Filipa Nobre Frazao Portugal Agrupamento de Escolas de Alcanena Honourable Mention
Mohamed Hussam Abd El-Baky Egypt Ali Abdul-Wahed Sec. for Boys Honourable Mention
Yara Mostafa Abdul-Hai Korish Egypt ALSADAT SEC for GIRLS in DAMRO Honourable Mention
MOSHOPEFOLUWA JOHN Nigeria Federal Science and Technical College Yaba Honourable Mention
Esen Zeynep Okutucu Turkey PROFESYONEL ILGIM ANADOLU LISESI Honourable Mention
Ariana Leonidovna Grushevskaya Kazakhstan Secondary School # 7 Honourable Mention
Yashika Aggarwal India Springdales School, Dhaula Kuan Honourable Mention
Elena Denisovna Fyodorova Russian Federation The School for Cosmonautics Honourable Mention
Milana Nikolayevna Stepen Russian Federation The School for Cosmonautics Honourable Mention
SILA KUSCA Turkey CAGDAS BILIM ANADOLU VE FEN LISESI Honourable Mention
Karina Yorgova Bulgaria Chernorizets Hrabar Elementary School Honourable Mention
Sophie Abou Kasm Lebanon International College Ain Aar Honourable Mention
Tonia Biddle Thailand Sarasas Ektra School Honourable Mention
Alisha Ngamwongwattana Thailand Sarasas Ektra School Honourable Mention
Zahra Jalili Iran, Islamic Republic of Soodeh International School Honourable Mention
Vishakha Malik India Springdales School, Dhaula Kuan Honourable Mention
Caitlin Elizabeth Toombs Canada Sutherland Secondary Honourable Mention
Maddie Karden Canada Mount Slesse Middle School Honourable Mention
Mckenna Toop Canada Mount Slesse Middle School Honourable Mention
Esther Mukisa Uganda Gayaza High School Honourable Mention
Immaculate Namubiru Uganda Gayaza High School Honourable Mention
Nantamba Siima Abigail Uganda Gayaza High School Honourable Mention
Scepter Cerina Uganda Gayaza High School Honourable Mention
Asiimwe Reina Uganda Gayaza High School Honourable Mention
Tabitha Sabila Uganda Gayaza High School Honourable Mention
Oliver Beaucher Canada Erickson Elementary Honourable Mention